- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

دیپلماسی فعال، راه را برای دبیرکلی ایران در اوپک

اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقدند با استفاده از دیپلماسی فعال و تعاملات گسترده، تصدی پست دبیرکلی اوپک برای نماینده کشورمان بسیار محتمل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نمایندگان مردم در خانه ملت، نشستن بر جایگاه دبیرکلی اوپک را برای کشورمان بسیار محتمل می پندارند و معتقدند دولت و به خصوص مجموعه وزارت امور خارجه و وزارت نفت می توانند با بهره گیری از دیپلماسی مناسب و فعال، دستیابی به جایگاه دبیرکلی اوپک را برای کشورمان ممکن سازند.

وزیرنفت نیز در اظهارات اخیر خود، دبیرکلی اوپک را حق ایران عنوان کرد و گفت: تصمیم گیری بر سر این موضوع به نشست آینده اوپک موکول شده است و ما این موضوع را حق کشورمان می‌دانیم.

جلیل جعفری بنه خلخال؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار NIOC در این زمینه می گوید: با واگذاری ریاست تحقیقات اوپک به نماینده کشور عربستان، احتمال واگذاری دبیرکلی اوپک به نمایندگان ایران یا عراق بسیار افزایش یافته است.
وی از دلائل مختلفی می گوید که بر مبنای آن، موقعیت ایران برای تصدی دبیرکلی اوپک نسبت به عراق نیز برتری دارد و در تشریح این دلائل می افزاید: کشور ما از بنیانگذاران اوپک و جزو بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر هیدروکربوری در جهان است و از سوی دیگر، تاکنون نماینده ایران، دبیرکلی اوپک را عهده دار نبوده است.
جعفری معتقد است: مجموع این عوامل، همچنین روابط دیپلماسی مطلوب موجود بین ایران و عراق، احتمال تصدی دبیرکلی اوپک را توسط نماینده کشورمان افزایش می دهد.
به گفته وی، دیپلماسی فعال ایران در برقراری تعامل با نمایندگان کشورهای عضو اوپک، می تواند در تحقق این هدف و در نتیجه بهبود تصمیم گیری ها در اوپک موثر باشد.
به گزارش NIOC، با واگذاری ریاست تحقیقات به عنوان دومین کرسی استراتژیک اوپک به عربستان، شانس ایران و عراق در انتخابات دبیرکلی این سازمان افزایش یافته است و از آنجا که واگذاری تمامی کرسی‌های اصلی تصمیم گیری اوپک به یک کشور منطقی نیست، احتمال واگذاری دبیرکلی اوپک به ایران قوت پیدا کرده است.
امکان کناره گیری عراق به نفع ایران وجود دارد
سید سعید حیدری طیب؛ عضو دیگری از کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به رقابت سه کشور ایران، عراق و عربستان برای کسب دبیرکلی اوپک، در این زمینه می گوید: ایران می‌تواند با انجام رایزنی‌های مناسب بر کرسی دبیرکلی تکیه بزند اما باید اذعان کرد انتخاب هر کشور دیگری به غیر از عربستان به سود کشورهای صادر کننده نفت خواهد بود.
حیدری طیب در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، کسب کرسی دبیرکلی اوپک را نیازمند لابی‌گری‌های متعدد می داند و معتقد است: با توجه به شرایط موجودی که در سازمان کشورهای صادرکننده نفت وجود دارد، به نظر می‌رسد بسیاری از اعضای اوپک با ریاست ایران بر این سازمان موافق هستند.
وی با اشاره به اینکه دبیرکلی اوپک حق کشورمان است، تصریح می کند: کناره گیری عراق از نامزدی دبیرکلی اوپک به نفع کشورمان، بستگی به لابی‌گری و دیپلماسی فعال ایران دارد تا بتواند به هر نحوی رضایت سایر اعضا را برای کسب پست دبیرکلی به دست آورد.
 دبیرکلی عربستان، به نفع اعضای اوپک نیست
علی مروی؛ نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به رقابت دو کشور ایران و عراق برای رسیدن به کرسی دبیرکلی اوپک، عنوان می کند: با برنامه ریزی دقیق وزارت نفت، انجام رایزنی و دیپلماسی سیاسی مناسب می‌توان مسیر رسیدن ایران به کرسی دبیرکلی اوپک را هموار کرد.
وی می گوید: ایران در بین کشوهای صادرکننده نفت از جایگاه مناسبی برخوردار است، لذا با معرفی صحیح نماینده کشورمان به راحتی می‌توان کرسی دبیر کلی اوپک را به دست آورد که این امر دور از دسترس نخواهد بود.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که توانمندی های بالای فرد پیشنهاد شده ایران برای کرسی دبیرکلی اوپک و همچنین وضعیت بازار نفت در سطح بین‌المللی، ایران را به سمت تصدی پست دبیرکلی اوپک سوق داده است.
مروی خاطرنشان می کند: هرچند کشور عربستان از توانمندی بالایی در تولید نفت برخوردار است، اما به دلیل اجرای سیاست‌های نادرست نفتی و دنباله روی از آمریکا، قطعا فعالیت نماینده این کشور به عنوان دبیرکل اوپک، به نفع اعضای این سازمان اقتصادی نیست.
گفتنی است ایران، عراق و عربستان، سه کشور کاندیدا برای دبیرکلی اوپک هستند و پیش بینی می‌شود در نشست پیش روی اوپک در دهم خرداد ماه سال جاری، شرایط نامزدهای پیشنهادی مورد بررسی مجدد قرار گیرد. به این ترتیب شانس غلامحسین نوذری؛ نامزد پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای دبیرکلی سازمان اوپک با توجه به سوابق مدیریتی و بین‌المللی وی در سطح صنعت نفت ایران، بالا ارزیابی شده است.
[1] [2] [3] [4]