- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

چراغ سبز بازیگران اصلی انرژی به صنعت نفت لیبی

عبدالباری العروسی؛ وزیر نفت لیبی گفت: کشورش پس از جنگ داخلی و سقوط معمر القذافی؛ دیکتاتور این کشور، تلاش های تازه ای را برای بازپس گیری جایگاه خود- به عنوان قوه محرکه تولیدکنندگان انرژی آفریقای شمالی-آغاز کرده است؛ تلاش هایی که به نظر می رسد با حمایت بازیگران اصلی انرژی جهان به ثمر می نشیند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در گزارش این ماه خود نوشت: روند بهبود اقتصاد لیبی با وجود درگیری ها و خشونت های جسته گریخته در این کشور بسیار موفق و چشمگیر بوده است، به طوریکه تولید ناخالص داخلی آن ۸۰ درصد افزایش یافته است.
العروسی در حشیه یک کنفرانس انرژی که هفته گذشته در هیوستون آمریکا برگزار شد، گفت: دولت لیبی در تلاش برای بازگرداندن سرمایه گذاران به این کشور و جلب توجه آنان به ذخایر قابل توجه نفت است.
بنابر گزارش سایت خبری اویل پرایس، با وجود اینکه تصمیمات اخیر دولت لیبی برای بهبود اوضاع صنعت نفت این کشور، به دلیل کارشکنی های افراد مسلح تحت با مشکلاتی مواجه است، بازیگران اصلی که منافعی را در صنعت نفت این کشور آفریقایی دارند، هنوز نسبت به حفظ و نجات لیبی احساس مسئولیت می کنند. در واقع دلیل سفر العروسی به هیوستون و شرکت در کنفرانس انرژی نیزبه منظور تبلیغ برای جذب سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و بازیابی جایگاه لیبی به عنوان قطب مهم انرژی آفریقای شمالی در میان تولیدکنندگان بزرگ جهان صورت گرفته است.
علی رغم پیش بینی رشد لیبی، به نظر می رسد که رشد اقتصادی درخاورمیانه و شمال آفریقا به کندی صورت گیرد. اوپک با نیم نگاهی به خارج از منطقه آسیا و آفریقا در گزارش خود به پیشرفت اقتصاد چین و آمریکا همراه استقرار ثبات نسبی در منطقه یورو و جبران برخی از نقاط ضعف دیگر در سراسر جهان اشاره کرده است. با چنین نرخ رشدی به گفته اوپک، اقتصاد جهانی طی سال جاری، با احتساب مقادیری رشد، به حدود ۲۹٫۸۴میلیون بشکه نفت در روز نیاز دارد که البته این رقم سهم اوپک خواهد بود.
پس از رخداد ورود افراد مسلح به ساختمان وزارت امور خارجه، هفته گذشته، دولت های ایالات متحده و بریتانیا دستور هشدار امنیتی را برای لیبی صادر کردند. غول نفتی بریتانیایی BP و دفتر امور خارجه و مشترک المنافع بریتانیا اعلام کردند به دلیل کاهش وضعیت امنیتی تصمیم دارند برخی از  کارمندان و کارکنان سفارت را از طرابلس خارج کنند.
در همین حال شرکت صاحبنام ایتالیایی Eni نیز در باره اوضاع ناامن لیبی ابراز نگرانی کرده است. «پائولو اسکارونی»، مدیر عامل این شرکت هفته گذشته در جمعی از سهام داران، تصمیم دولت لیبی مبنی بر برگزاری انتخابات دموکراتیک را یک معجزه خواند.
[1] [2] [3] [4]