- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

وزارت نفت برای صدور ۱۰ میلیارد دلار اوراق

با نظر مساعد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مجوز لازم برای صدور ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی از سوی وزارت نفت و همچنین تخصیص ۱۰میلیارد دلار خط اعتباری به شرکت‌های تابعه وزارت‌نفت صادر شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در نشست علنی نوبت عصر روز گذشته (یکشنبه ۲۲ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۲ کل کشور بانک مرکزی اجازه دادند تا مبلغ ۱۰ میلیارد دلار از محل منابع ارزی خود در خارج از کشور را به شرکت های تابعه وزارت نفت به صورت خط اعتباری اختصاص دهد.
مجوز برای صدور ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی
در نشست علنی امروز همچنین پیشنهاد افزایش سقف اوراق مشارکت به مقدار ۱۵ میلیارد دلار مطرح شد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.
براساس جزء ۱۰ بند ۳ این لایحه به وزارت نفت اجازه داده می‌شود برای تأمین مصارف سرمایه‌ای از طریق شرکتهای تابعه، منوط به تعهد و بازپرداخت اصل و سود از محل منابع داخلی شرکت های یادشده و با تشخیص و مسؤولیت وزیر و مدیرعامل شرکت مربوط با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان بورس و اوراق بهادار) و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت قوانین و مقررات در سقف ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و یا صکوک نفتی به‌فروش برساند.
در  تبصره الحقاق شده به این ماده آمده است: ” تبدیل وجوه حاصل از اوراق مذکور به ریال ممنوع می‌باشد و این وجوه می‌بایست صرفاً به طرح های سرمایه‌گذاری اختصاص یابد.”
[1] [2] [3] [4]