- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

۲۸۹ منطقه هیدروکربوری برزیل به مزایده می رود

دولت برزیل قصد دارد که در یک مزایده بی سابقه، ۲۸۹ منطقه هیدروکربوری خشکی و دریایی را از ۱۱ حوزه رسوبی این کشور را واگذار کند. 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وسعت این ۱۱ حوزه رسوبی در حدود ۱۵۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع تخمین زده می شود که از نظر بزرگی و وسعت، در حدود مساحت شهر نیویورک آمریکاست.

برزیل تا کنون ۶۴ شرکت را برای شرکت در این مزایده بزرگ واجد شرایط خوانده است که در حال حاضر۴۴ شرکت ضمانت مالی مورد نیاز را تهیه کرده اند.

به نوشته رویترز، این مزایده بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سه شنبه (May 14th) آغاز و روز بعد پایان می یابد . این حراج که بعد از وقفه ای پنج ساله برگزار می شود، تا حد زیادی محدود به مناطق مرزی و یا مناطق با تولید نفت کم و یا هیچ است. از آنجا که اطلاعات ضعیفی درباره شرایط زمین شناسی مناطق به مزایده گذاشته شده وجود دارد، پیش بینی می شود که شانس اکتشاف منابع هیدروکربوری موجود در این مناطق، کمتر از حوزه های فراساحلی کامپوس و سانتوس در ریو دو ژانیرو باشد.

در همین حال دولت برزیل از به مزایده گذاشتن دو منطقه نفت خیز کامپوس و سانتوس خود داری کرده است. این دو منطقه در حالی که تنها نماینده بخش کوچکی از کل مساحت برزیل هستند، اما بیش از ۸۰ درصد از ذخایر نفت و گاز این کشور را در خود جای داده اند. همچنین این دو منطقه شامل مجموعه ای از شرکت های بزرگ نفتی فراساحلی هستند که فعالیت تولیدی خود را از ماه اوت سال ۲۰۰۷  با کشف روزانه ۸ میلیارد بشکه نفت از میدان لولا آغاز کرده است.

طبق این گزارش، حجم ذخایر کشف نشده نفت و گاز در دو منطقه کامپوس و سانتوس حدود ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت برآورد شده است که با توجه به محاسبه موسسه نفت دانشگاه ایالتی ریو دو ژانیرو، این مقدار معادل مصرف نفت بیش از سه سال کل دنیاست.

[1] [2] [3] [4]