سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN

آیا اربیل و بغداد می توانند به توافق بلندمدت…

انتشار خبر از سرگیری روال صادرات نفت کردستان عراق و توافق موقتی آن ها با دولت مرکزی، این سوال را به وجود آورده است که آیا صنعت نفت عراق می تواند به آینده خود امیدوار باشد؟! سوالی که البته بیشتر کارشناسان به آن پاسخ منفی می دهند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اگرچه خبر توافق عراق و کردها برای از سرگیری روال صادرات نفت در هفته گذشته در صدر اخبار جهان قرار گرفت، اما بر اساس سابقه ی تاریخی این مذاکرات، امیدها برای دستیابی به اجماع کلی و توافق نهایی یکپارچه و بلندمدت بین بغداد و اربیل، کمرنگ شده است.

براساس این گزارش، جریان نفت خام عراق که پیش از این توسط خط لوله تحت کنترل عراق به خارج از این کشور صادر میشد در دسامبر(آذر – دی) سال گذشته به خاطر عدم پرداخت هزینه های شرکت های فعال در این منطقه، قطع شد.

این جریان ماه ها به طول انجامید و به مرور شرایط برای مذاکره سخت تر شد؛ چنانکه در ماه مارس (فروردین) پس از ارائه بودجه مجلس به دولت برای سال ۲۰۱۳، این بودجه از طرف قانونگذاران کرد بایکوت شد. به عقیده کارشناسان دلیل این امر را باید در این نکته دانست که مقدار بودجه تخصیص یافته برای نفت کردستان از نظر کردهای مقیم شمال عراق ناچیز بود.
به گزارش رویترز دوشنبه هفته گذشته، با توافق دو طرف قرار شد که بودجه از طرف کرد ها، با در نظر گرفتن شرایطی خاص پذیرفته شود. این شرایط که از طرف کرد ها تعیین شد، شامل افزایش بودجه اقلیم خودمختار کردستان و تشکیل کمیته ای برای بازنگری قوانین نفت و گاز بود که سال ها به خاطر اختلافات در مجلس بی نتیجه مانده بود.
به گفته محمد عثمان؛ یکی از قانونگذاران کُرد، این اقدام در راستای سهولت و ورود به فاز جدی مذاکرات انجام شده است.
وی در همین رابطه گفت: هنوز هیچ توافق نهایی برای صادرات نفت کردستان صورت نگرفته است، با این وجود بر این باورم که هر دو طرف به زودی مشکلاتشان را رفع خواهند کرد.
گفتنی است: پیش از این تمامی مذاکرات برای حل این مشکل با بن بست مواجه شده است.
یکی از مقامات صنعتی کردستان نیز می گوید: هنوز اقدامی در این رابطه انجام نشده است؛ بنابراین حتی اگر توافقی صورت گرفته باشد، باید با توجه به حافظه تاریخیمان بدانیم که در اجرای آن ها هیچ تضمینی نیست.
بر این اساس، حتی اگر چنین توافقی نیز انجام شده باشد، کردستان باز هم به دنبال استقلال صادرات نفت از این منطقه است و بر احداث خط لوله انتقال نفت خود پافشاری می کند. در مقابل بغداد و ایالات متحده از این استقلال نفتی بیمناکند؛ چرا که فکر می کنند این اتفاق عاملی برای جدایی اقلیم خودمختار کردستان از دولت مرکزی باشد.
نچیروان بارزانی؛ نخست وزیر کردستان در کنفرانس خبری که بعد از این توافقات در اربیل برگزار شد به خبرنگاران گفت: اربیل انتظار ندارد که بتواند اختلافات با بغداد را به راحتی رفع کند؛ با این وجود در صورتی که مذاکرات موفق نباشد از گزینه های دیگری استفاده خواهد کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به نتیجه برسد و این چیزی است که کردها ترجیح می دهند، ولی با این حال اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، کردها دست بسته نخواهند ماند.
در همین حال انتظار می رود که نوری المالکی؛ نخست وزیر دولت مرکزی از منطقه کردستان بازدید کند. پس از “توافق اربیل” در سال ۲۰۱۰ که نوری المالکی برای به قدرت رسیدن پس از خروج امریکا به این منطقه سفر کرده بود، این اولین بار است که از این منطقه دیدار می کند.
البته به عقیده عده ای، هرچند توافق سال ۲۰۱۰ نیز مانند دیگر توافقات با شکست مواجه شده است، اما این بار انتظار می رود به علت نزدیکی به انتخابات مجلس در سال آتی میلادی، توافقاتی هرچند کوتاه مدت انجام شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۰۹۳۳۸ بازدید