- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

آمادگی ملی حفاری برای جذب دانش آموختگان…

  نفت نیوز: مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران از آمادگی این شرکت برای جذب دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت خبر داد.

به گزارش نفت نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ، مهندس حمیدرضا گلپایگانی در آئین دانش آموختگی ۳۰۰ دانشجوی دانشکده نفت اهواز که در سالن شهید مطهری این دانشکده برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد شهدای گرانقدر دانشگاه ابراز امیدواری کرد: دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت بتوانند راه آن ها را ادامه دهند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری با تاکید بر جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت گفت : امروز نیازمند اصلاح قوانین و آیین نامه های دانشگاه صنعت نفت هستیم تا دانشجویان با امید و شوق بیشتری به تحصیل علم و دانش بپردازند، زیرا قطعا این نسل جوان که با افتخار دانشکده ی نفت اهواز را انتخاب کرده است، برای خود این هدف را قرار داده که در آینده در صنعت نفت کشور مشغول به کار شود.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: زمانی در دانشکده نفت آبادان ،چهارسال تحصیل جز سنوات خدمت محسوب می شد ولی امروز علاوه بر این که این روند دیگر وجود ندارد، به دانشجو رتبه ی A ، B و C می دهند و به دانشجو می گویند باید برای استخدام آزمون بدهی، در صورتیکه دانشجویان نفت کاملاً در رشته ای تخصصی تحصیل می کنند بنابراین جذب  مستقیم آنان آینده صنعت نفت را تضمین می کند.

گلپایگانی خاطرنشان کرد : شایسته است دانشجویی که در خوزستان و در این محیط بسیار سخت به دور از خانواده درس می خواند باید علاوه بر این که دوران تحصیلش جزو سنوات خدمت محسوب شود ،به طور ۱۰۰ درصدی نیز جذب گردند.

مدیرعامل ملی حفاری تلفیق علم و تجربه را بسیار با اهمیت دانست و گفت : دانشجویان در این چهارسال درصد ناچیزی از علوم کاربردی را آموخته اند و باید علم بدست آمده در دانشگاه را با تجربه ی صنعت نفت ترکیب کنند تا بتوان از آن استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد : در صنعت نفت دو گروه وجود دارد ،یک گروه ، گروههای دانشگاهی و گروه دیگر غیردانشگاهی که هر دو دارای تجربه های بسیار ارزنده ای در صنعت نفت می باشند.

گلپایگانی به صنعت استراتژیک و راهبردی حفاری اشاره کرد و گفت : صنعت حفاری،صنعت بسیار پیچیده ای است و دانش های بسیاری در زمینه فیزیک،شیمی،سیالات،زمین شناسی و … در آن کاربرد دارد.

وی به بومی سازی مهار و کنترل فوران چاههای نفت وگاز اشاره کرد و گفت : طی ۱۰ سال گذشته چهار فوران بزرگ که هر کدام دانش،فناوری و تجربه ی خاصی را می طلبید با تلاش مهندسین و متخصصین ایرانی به کنترل درآمد و برگهای زرینی در تاریخ صنعت نفت ایران به ثبت رسید.

مدیرعامل ملی حفاری افزود : ۳۵ سال پیش صنعت حفاری ایران در اختیار کامل کشورهای بیگانه بود،اما با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فرآیند تولید در دست فرزندان ایران اسلامی قرار گرفت و شرکت ملی حفاری با فرمان امام راحل تشکیل شد.

وی در ادامه افزود : در سخت ترین شرایط عملیات حفاری در کشور با ۶ دکل شروع شد ولی در حال حاضر با بیش از ۷۰ دستگاه حفاری و ارائه کامل خدمات فنی و مهندسی حرف اول را در منطقه میزنیم.

حمیدرضا گلپایگانی به فعالیتهای شرکت اشاره کرد و گفت : شرکت ملی حفاری ایران بر اساس سند چشم انداز در این سه دهه در زمینه توسعه ناوگان عملیاتی ،خدمات فنی و مهندسی،آموزش نیروی انسانی و ارتقا آن، بکارگیری فناوریهای نوین و … گام های ارزشمندی برداشته و هم اکنون با ۱۶هزار نفر متخصص در ده استان کشور فعالیت می کند.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران خاطرنشان کرد اگر امروز پارس جنوبی با اقتدار در ایران فعالیت می کند، به خاطر این است که ملی حفاری زمانی که خارجی ها کنار کشیدند، وارد عرصه شد و اکنون فاز های ۹و۱۰ را به اتمام رسانده و چهار فاز۱۷،۱۸،۱۴و ۱ پارس جنوبی در دست اجرا دارد و در میادین مشترک، آزادگان جنوبی و شمالی، یاران و آذر نیز فعال است؛ و تمام خدمات جنبی حفاری از جمله نمودار گیری، لایه آزمایی، سیمان کاری، حفاری با هوا، حفاری جهت دار، حفاری فرو تعادلی توسط این شرکت انجام می شود.

گلپایگانی از آمادگی کامل شرکت ملی حفاری ایران برای امضای تفاهم نامه ای با صنعت نفت عراق خبرداد و افزود: قطعا اگر بخواهیم به این عرصه وارد شویم، نیازمند ورود نیروهای پر انرژی و فعال همچون فارغ التحصیلان دانشکده ی نفت هستیم. با توجه به این که مخازن و میادین نفت عراق بیش از سه دهه است که تقریبا دست نخورده اند و یا کمتر تولید شده اند، اگر شرکت ملی حفاری ورود نکند، قطعا شرکت های اروپایی و آمریکایی وارد این عرصه می شوند. ۳۵سال پیش چیزی نداشتیم و امروز می خواهیم در کنار اروپایی ها و آمریکایی ها در منطقه حرف بزنیم و این توان تخصصی در ملی حفاری وجود دارد.

وی همچنین با یادآوری این که در خصوص ساخت قطعات روزی حتی یک پیچ را در داخل نمی ساختیم افزود: امروز علاوه بر سازه دکل، تمام قطعات و تجهیزات حفاری هم در داخل کشور و به خصوص اهواز ساخته می شود. همچنین به زودی نخستین هم اندیشی سازندگان و تولید کنندگان قطعات حفاری را در اوایل خرداد ماه در اهواز برگزار می کنیم و از تمامی دانشجویان و اساتید برای حضور در این گردهمایی دعوت خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: هدف برگزاری نخستین هم اندیشی سازندگان و تولید کنندگان این است که بیشترین بهره را مردم بومی و کسانی که در این منطقه محروم در حال فعالیت هستند، ببرند زیرا اصل را بر حمایت از صنعت بومی استان و استان های هم جوار قرار داده ایم.

گلپایگانی با بیان این که در صنعت حفاری اولویت با نیرو های بومی است  خاطرنشان کرد: اولویت با افرادی است که در حفاری بمانند و برای همیشه کار کنند زیرا هزینه آموزش هر فرد، برای آن که بتواند به سطحی برسد که مسئولیت یک دستگاه حفاری را بر عهده بگیرد، حدود۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

وی در خصوص امریه ی دانش آموختگان این دانشگاه تصریح کرد: شرکت ملی حفاری ایران آمادگی دارد تمام دانشجویان رشته حفاری دانشگاه صنعت نفت را به شکل امریه در حفاری جذب کند و این امکان وجود دارد که در صورت تایید وزارت نفت این افراد به طور رسمی در حفاری استخدام شوند.

[1] [2] [3] [4]