- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

حفارهای اکتشافی در خلیج فارس خردادماه امسال

   مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از انجام فعالیت های اکتشافی در محدوده خلیج فارس خبر داد و گفت: در اوایل خردادماه امسال با توجه به برنامه تکلیفی اعلام شده از سوی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، عملیات حفاری اکتشافی در خلیج فارس را با استفاده از یک دستگاه حفاری دریایی آغاز می کنیم. 
هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مطالعات زمین شناسی اکتشافی، انجام لرزه نگاری های دوبعدی و سه بعدی، انجام حفاری های اکتشافی و استفاده از روش های غیر لرزه ای برای شناسایی طاقدیس های زیر سطحی را از مهمترین فعالیت های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران برشمرد و گفت: هم اکنون این مدیریت با استفاده از ۶ دستگاه حفاری، بر انجام عملیات حفاری اکتشافی در نواحی مرزی متمرکز است.
وی مهم ترین دستاورد مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال گذشته را حفاری هفت حلقه چاه اکتشافی در نواحی مرزی اعلام کرد و گفت: حفاری این هفت حلقه چاه تکمیل و تست های نهایی انجام شده است؛ به طوری که انجام آزمایش ها همگی از به نفت و گاز رسیدن این چاه ها حکایت دارد.
قلاوند ادامه داد: حفاری چاه های اکتشافی مربوط به ۱۷ لایه مخزنی مانند ایلام، سروک، گروه خامی و دهرم (کنگان و دالان)، ماسه سنگ فراقون و مخزن آسماری بود.
وی با بیان اینکه حفاری طاقدیس ها همواره با موفقیت های اکتشافی همراه است گفت: طاقدیس های زاگرس (حوزه لرستان) و فارس (از برازجان تا بندرعباس) به دلیل دارا بودن نوع خاصی از سنگ منشا، همواره گازی و طاقدیس های و سنگ منشاء های موجود در محدوه مناطق نفتخیز جنوب ( از دهلران تا برازجان) نفتی هستند.
قلاوند افزود: در ناحیه شمال شرق کشور فعالیت های اکتشافی بر روی نواحی مرزی متمرکز است. در نواحی مرکزی نیز بیشتر مطالعات جامع زمین شناسی بر روی حوضه های رسوبی در حال اجراست.
وی با اشاره به فاصله موجود میان اکتشاف و بهره برداری از چاه های نفت و گاز گفت: هم اکنون حدود ۱۵۰ میدان نفتی و گازی کشف شده داریم که از مرحله اکتشاف گذشته اما هنوز توسعه نیافته است که این امر نیازمند برنامه ریزی و جذب سرمایه برای توسعه است.
قلاوند ادامه داد: صدور پروانه های اکتشافی، یکی از مواد قانونی برنامه پنج ساله پنجم توسعه است که از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال پیگیری است. بر اساس این ماده، شرکت های سرمایه گذار می توانند توسعه بلوک های اکتشافی را متقبل شود.
[1] [2] [3] [4]