سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

فوران چاه شماره ۱۲۰ رگ سفید مهار شد

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از پیشگیری از بروز یک فاجعه ملی با مهار به موقع فوران چاه شماره ۱۲۰ رگ سفید در حوزه عملیاتی این شرکت خبر داد. 
حمید بورد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، گفت: این چاه در شامگاه روز یکشنبه (۲۵ فروردین)، هنگام حفاری در عمق ۲۴۰۳ متری در سازند آسماری با استفاده از دستگاه حفاری ۵۱ فتح شرکت ملی حفاری ایران دچار هرزروی کامل سیال حفاری و فوران گاز شد.
وی افزود: با اقدام به موقع نیروهای عملیاتی مستقر در محل، بلافاصله شیرهای فوران گیر چاه بسته و تمام دستگاه های مکانیکی و برقی به منظور جلوگیری از بروز هر گونه حادثه و انفجار خاموش شد.
بورد تصریح کرد: پس از اعلام وقوع حادثه، شرکت های مناطق نفتخیزجنوب و شرکت ملی حفاری ایران برای فراهم کردن ملزومات و برنامه ریزی های مربوطه، ستاد بحران تشکیل و کارشناسان ارشد فنی و عملیاتی به محل اعزام شدند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: با وقوع این رویداد مدیران و مسئولان عملیاتی این شرکت و شرکت ملی حفاری ایران در محل چاه حضور یافته و ستاد بحران به سرعت  تشکیل شد.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط بسیار مشکل و بحرانی چاه و آلودگی کامل محیط به گاز و احتمال هر گونه انفجار، عملیات مهار چاه در ساعت ۸ صبح امروز (دوشنبه ۲۶ فروردین ماه) آغاز و به لطف الهی و تلاش متخصصان صنعت نفت در ساعت ۱۰ صبح چاه بسته و عملیات مهار فوران پایان یافت و محل کاملاً ایمن شد.

بورد با بیان این که عملیات حفاری در میدان نفتی رگ سفید همواره از پیچیدگی های خاصی برخوردار است گفت: پیشگیری از بروز چنین حوادثی در حین عملیات حفاری چاه به دلیل ضریب ایمنی بالای این عملیات است که همواره مد نظر بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در پایان از تلاش ها و ایثارگری های مدیران؛ کارشناسان و کارکنان سخت کوش این شرکت و شرکت ملی حفاری ایران در انجام این کار عظیم و مهار به موقع فوران این چاه قدردانی کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۱۸۴۲۵ بازدید