سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

ظرفیت تولید نفت در استان کرمانشاه افزایش یافت

به همت مهندسان شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و با حضور مدیران و روسای واحدهای مختلف عملیاتی این شرکت، چاه ۱۹ منطقه عملیاتی نفت شهر راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صفرعلی رییسی؛ مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب با اعلام این خبر گفت: کلیه عملیات نصب، راه اندازی و آزمایشات نهایی این پروژه توسط مهندسان داخلی شرکت نفت و گاز غرب در حداقل زمان ممکن انجام شده است.

وی با قدردانی از زحمات شبانه روزی همه کارکنان ستادی و عملیاتی برای راه اندازی این چاه، از برنامه ریزی گسترده این شرکت برای افزایش سطح تولید خبر داد و گفت: با همکاری شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت ملی نفت ایران، تصمیماتی برای افزایش کمی و کیفی سطح تولیدات در شرکت نفت و گاز غرب صورت گرفته است که امیدواریم با آغاز سال جدید عملیات اجرایی آنها طبق برنامه پیش بینی شده اجرایی شود.
رییسی با بیان اینکه در انجام این پروژه همه واحد های فنی، عملیاتی و حتی ستادی شرکت مشارکت داشتند، گفت: در این میان کارکنان واحدهای تعمیرات خطوط لوله شرکت و بهره برداری منطقه عملیاتی نفت شهر جایگاه ویژه ای دارند.
به گزارش شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب، با در مدار قرار گرفتن چاه ۱۹ نفت شهر، ظرفیت تولید نفت در این منطقه به بیش از هشت هزار و ۱۰۰ بشکه در روز افزایش یافت.
بر اساس این گزارش، مهندسان شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در منطقه عملیاتی نفت شهر در سال جاری موفق شدند برای نخستین بار میزان هیدروژن سولفوره موجود در نفت خام خروجی از این واحد بهره برداری را از۲۵۰ppm  به کمتر از ۸۰ppm برسانند و کیفیت نفت خام این منطقه مهم و استراتژیک را به میزان قابل توجهی ارتقا بخشند.
رییسی به بیان اهمیت انجام چنین پروژه هایی در مناطق مختلف عملیاتی شرکت و خصوصا در منطقه عملیاتی نفت شهر پرداخت و گفت: به دلیل ویژگی های خاص استراتژیک همه مناطق و خصوصا نفت شهر، افزایش سطح تولیدات در این مناطق بسیار حیاتی است.
وی به قدمت بیش از ۷۰ ساله منطقه عملیاتی نفت شهر اشاره کرد و گفت: علاوه بر برنامه شرکت برای افزایش سطح تولیدات در مناطق عملیاتی با توجه به مشترک المنافع بودن بسیاری از چاه های غرب کشور با کشور همسایه عراق، وجود نفت خام سبک با کیفیت بسیارعالی در نفت شهر، اهمیت این منطقه را بیشتر نمایان می سازد.
گفتنی است میدان نفت شهر در فاصله ۱۰۰ کیلومتر شمال غربی ایلام و ۲۲۵ کیلومتری جنوب غربی کرمانشاه و ۶۰ کیلومتری قصر شیرین قرار گرفته‌است. این میدان نفتی در سال ۱۹۲۳ میلادی در تاقدیس نفت شهر کشف شد. در حال حاضر میدان نفت شهر تنها میدان نفتی در حال تولید استان کرمانشاه است. نفت این میدان پس از فراورش، شیرین‌سازی، نمک‌زدایی به تلمبه‌خانه و از آنجا به ایستگاه تقویت فشار پاطاق و سپس پالایشگاه کرمانشاه منتقل می‌شود. نفت این میدان از نوع سبک با درجه خلوص ۴۲ درصد است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۲۳۳۷۰ بازدید