- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

ایران از واردات دستگاه اندازه‌گیری مقاومت تراکمی

به همت پژوهشگران صنعت نفت ایران و با ساخت، راه‌اندازی و بهره برداری از دستگاه اندازه‌گیری مقاومت تراکمی سه‌محوره، کشورمان از واردات این دستگاه خود کفا شد. 
عزت اله کاظم زاده؛ رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: گروه پژوهش و فناوری‌های حفاری و تکمیل چاه، برای رسیدن کشوربه خودکفایی از مدت ها پیش به طراحی و ساخت دستگاه اندازه‌گیری مقاومت تراکمی سه‌محوره با استانداردهای بین‌المللی اقدام کرد و توانست، در سال تولید ملی و حمایت از سرمایه داخلی، این مهم را محقق کند.
وی افزود:  با توجه به اهمیت مشخصه‏های مقاومتی سنگ در برابر فشارهای جانبی، دستگاه اندازه‌گیری مقاومت تراکمی سه‌محوره، شرایط واقعی چاه و یا مخزن را روی سنگ اعمال می‌کند؛ بنابراین از این دستگاه می‌توان از مرحله حفاری تا استخراج استفاده کرد.
کاظم زاده در پایان گفت: با بهره‌گیری از این دستگاه، علاوه بر آزمایش تک‌محوری، برزیلین، مدول یانگ، ضریب پواسون و خصوصیات فیزیکی سنگ، می‏توان در مرحله استخراج و یا در حین حفاری نیز مطالعات لازم را برای سنگ مخزن انجام داد.گفتنی است این دستگاه به همت گروه پژوهش و فناوری‌های حفاری و تکمیل چاه، در پژوهشگاه صنعت نفت ایران ساخته شده است.
[1] [2] [3] [4]