سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

تکمیل فاز ملی بزرگترین طرح پژوهشی انرژی کشور

مدیر بخش تقاضای طرح جامع انرژی کشور می گوید: فاز اول طرح جامع انرژی به عنوان بزرگترین طرح پژوهشی انرژی کشور از سوی موسسه مطالعات بین المللی انرژی و هماهنگ با برنامه های اعلام شده از سوی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نهایی شد.

حامد حوری جعفری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: طرح جامع انرژی برمبنای نقشه راه انرژی کشور در دو فاز ملی و استانی طراحی شده که در حال حاضر فاز ملی آن نهایی شده است.

وی ادامه داد: نقشه راه انرژی کشور به تفکیک استانی نیز در فهرست برنامه های آتی موسسه مطالعات بین المللی انرژی قرار دارد و پیش بینی می شود تا پایان سال آینده به بهره برداری برسد.

وی هدف از اجرای این طرح را شاخص سازی برای تصمیم گیری در بخش های مختلف سرمایه گذاری و توسعه طرح ها به همراه پیشنهاداتی برای استفاده از فناوری های مرتبط و زمان های مورد نظر اجرای طرح های مهم در تمامی زیرمجموعه های دولت عنوان کرد.

حوری جعفری اضافه کرد: با اجرای این طرح، توان تصمیم سازی های کلان دولت در بخش های مختلف و مطابق با سیاست ها و شرایط خاص ایران افزایش می یابد.

مدیر بخش تقاضای طرح جامع انرژی کشور تاکید کرد: طرح جامع انرژی، بزرگترین طرح پژوهشی انرژی کشور است و دورنمای انرژی کشور را طی ۳۰ سال آینده ترسیم می کند.

بهره برداری از بانک اطلاعات انرژی

حوری جعفری افزود: یکی از مهم ترین دستاوردهای طرح جامع انرژی، طراحی بانک اطلاعات انرژی کشور است که به منظور پاسخگویی به نیازهای مدیران، کارشناسان، محققان، تصمیم گیرندگان بخش انرژی و موسسات اطلاعاتی و دانشگاه ها صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: بانک اطلاعات انرژی کشور در قالب یک پایگاه داده اطلاعات مورد نیاز حوزه انرژی در بخشهای مختلف را تامین می کند و بنابر سطوح دسترسی تعریف شده از سوی کارشناسان موسسه مطالعات بین المللی انرژی، برای کاربران قابل استفاده خواهد بود.

عضو هیئت علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی زمان بهره برداری از این طرح را مهرماه ۹۲ اعلام کرد و گفت: در حال حاضر سرور جداگانه ای با هماهنگی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران خریداری شده و اطلاعات جمع آوری شده در حوزه انرژی تمامی سازمان ها و وزارتخانه های زیرمجموعه دولت را بر روی آن بارگذاری کرده ایم.

وی همچنین از برنامه ریزی برای به روز رسانی سالانه این طرح خبر داد و گفت: از آنجایی که در تصمیم گیری های مربوط به بخش انرژی کشور، عوامل متعددی از قبیل مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مطرح است، به روز رسانی این طرح در کمترین بازه زمانی ممکن و به صورت سالانه انجام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۳۵۴۴۸ بازدید