سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

بی پی: تقاضای جهانی انرژی افزایش می یابد

شانا _ گروه بین الملل: شرکت بی پی پیش بینی کرد که تقاضای جهانی انرژی افزایش می یابد.

 به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ایی اند پی، به گفته رئیس شرکت بی پی انگلیس، با وجود اینکه بیش از ۵ دهه ذخایر اثبات شده نفت و گاز درجا و منابع مختلف عرضه انرژی وجود دارد، چالش ها و مشکلاتی هنوز پیش روی صنعت انرژی وجود دارد.

باب دادلی پیش بینی کرد: تقاضا برای انرژی افزایش می یابد و حرکت تدریجی به سوی منابع غیر فسیلی محقق خواهد شد.

وی در یک کنفرانس که ۶ مارس (١۶ اسفند) در هوستون برگزار شد، گفت: بدیهی است که تقاضا برای انرژی رو به افزایش و پایدار بوده، اما با این حال، تغییرات زیادی در مکان های عرضه انرژی روی داده است.

دادلی و شرکت بی پی برآورد می کنند که تقاضای جهانی انرژی از هم اکنون تا سال ٢٠٣٠ بیش از یک سوم افزایش خواهد یافت و اقتصادهای نوظهور چین و هند احتمال دارد تقریبا ٩٠ درصد از این رشد تقاضا را به خود اختصاص دهند.

دادلی اظهار کرد: رشد تقاضا برای سوخت های غیرفسیلی مانند، انرژی هسته ای، آب، سوخت های زیستی (بیوفیول) و دیگر منابع انرژی تجدیدپذیر سریع تر از دیگر سوخت های فسیلی خواهد بود، اما این منابغ غیرفسیلی فقط حدود یک پنج از همه تقاضای انرژی در سال ٢٠٣٠ را تامین می کند.

رئیس بی پی گاز را به عنوان یک سوخت ارزان، پاک و قابل دسترس معرفی کرد و گفت: گاز با رشد سالانه حدود ٢ درصدی، سریع ترین سوخت فسیلی رو به رشد خواهد بود و نفت پیش بینی می شود سالانه رشد اندک و کمتر از یک درصد رشد داشته باشد.

وی افزود: به عبارتی دیگر جهان در سال ٢٠٣٠ نسبت به شرایط کنونی به حدود ١۶ میلیون بشکه در روز نفت بیشتری نیاز خواهد داشت.

با وجود چنین رشد زیاد تقاضایی، دادلی درباره فقدان عرضه انرژی ابراز نگرانی نکرد و گفت: با استفاده از فناوری های جدیدی مانند تولید شیل گس یا شیل اویل (تولید گاز و نفت از سنگ های رسی) و حفاری در آبهای عمیق، صنعت نفت در حال تولید مقادیر زیادی از نفت و گازهایی است که پیش تر دست یافتنی نبود.

با رشد کنونی مصرف انرژی، دادلی یادآور شد: جهان برای حدود ۵۴ سال ذخایر اثبات شده نفت و برای ۶۴ سال ذخایر اثبات شده درجا گازی دارد، ضمن آن که ذخایر بیشتری نیز کشف خواهد شد.

وی اظهار کرد: با این حال، گرایش برای تنوع بخشی بیشتر به منابع تامین انرژی بدون چالش و مشکل نخواهد بود، زیرا بسیاری از منابع نفت و گاز در مکان هایی قرار دارند که دسترسی و کشف آنها بسیار سخت و دشوار است مانند شیل اویل و شیل گس، گاز و نفت سخت، نفت سنگین و آب های عمیق و از جمله حفاری در قطب.

به گفته دادلی، خطرهای فیزیکی و فنی تنها چالش ها برای تولید این نوع ذخایر نیست و عوامل دیگری مانند نظام های مالی و سیاست های مربوطه و تنش های ژئوپولتیکی و خطرهای تروریستی نیز وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۴۴۴۳۱ بازدید