سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

تحقق ۱۰۲ درصدی برنامه تولید نفت در مناطق نفت خیز

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران از تحقق ۱۰۲ درصدی برنامه های تولید نفت خام در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب طی سال جاری خبر داد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکتملی نفت ایران، حمید بورد در جمع خبرنگاران با تشریح عملکرد و دستاوردهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزود: در سالجاری به جز تحقق ۱۰۲ درصدی تولید نفت خام  برنامه تولید گاز تحویلی به شرکت ملی گاز ایران نیز ۲۰ درصد بیش از تکالیف سالانه محقق شده است.

وی با تاکید بر اهمیت تزریق گاز به مخازن نفتی با هدف تولید صیانتی و افزایش فشار مخازن گفت: با توجه به اولویت تامین گاز مصرفی بخش خانگی در زمستان امسال، نزدیک به ۸۰ درصد از برنامه تزریق گاز به مخازن نفتی صورت گرفت.

بورد با بیان این که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در گستره ای به وسعت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در ۵ استان کشور فعالیت دارد خاطر نشان کرد: این شرکت حدود ۸۳ درصد نفت و ۱۶ درصد گاز کشور را تولید می کند و تامین خوراک اکثر پالایشگاه ها و واحدهای پتروشیمی را عهده دار است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره پروژه های این شرکت توضیح داد: هم اکنون حدود ۸۰۰ پروژه با اعتباری نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد ریال در بخش طرح های نفت و گاز، راه و ساختمان و طرح های عمده در دست اجرا قرار دارد.

عضوهیات مدیره شرکت ملی نفت ایران گفت: بخش مهمی از این پروژه ها در ارتباط با حفظ و نگهداشت توان تولید نفت و گاز است که در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارند.
بورد افزود: از این پروژه ها ۱۲ پروژه در قالب طرح های مهر ماندگار اجرا شده که پروژه های توسعه کارخانه نمکزدایی رگ سفید، خرید و نصب ۳۰ دستگاه تلمبه میله ای/ مکشی، توسعه کارخانه نمکزدایی بنگستان اهواز، احداث تاسیسات نفتی جایگزین ناشی از احداث سد گتوندعلیا و ساخت و خرید چهارمجموعه دستگاه فرآورش سیار نفت راه اندازی شده است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: پروژه های اصلاح و بازسازی چندراهه گناوه و جمع آوری گازهای همراه میدان نفتی نرگسی دیگر پروژه های مهم مهر ماندگار هستند که مراحل راه اندازی آنها انجام شده و آماده افتتاح می باشند.
وی افزود: احداث کارخانه های نمکزدایی بی بی حکیمه۱، هفت شهیدان مسجدسلیمان و لب سفید، ایجاد شبکه رادیو ترانک دیجیتال و احداث باند دوم جاده ماهشهر به امیدیه دیگر پروژه های مهر ماندگار محسوب می شوند که برنامه ریزی شده است تا در نیمه نخست سال آینده به بهره برداری برسند.

بورد با اشاره به قدمت تاسیسات فرآورش نفت در مسجدسلیمان گفت: برای بهبود و افزایش ظرفیت تولید و جمع آوری واحدهای قدیمی طرح احداث کارخانه بهره برداری و نمکزدایی مسجدسلیمان در منطقه هفت شهیدان اجرا شده که در حال حاضر۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که این کارخانه دارای ظرفیت فرآورش ۵۵ هزار بشکه در روز است گفت: امیدواریم این کارخانه در ۳ ماه نخست سال آینده آماده افتتاح و راه اندازی شود.
وی درباره مهمترین برنامه های سال آینده این شرکت گفت: برنامه های سال ۹۲ این شرکت در سه بخش نگهداشت و افزایش تولید، تکمیل و راه اندازی پروژه ها و توسعه ساخت داخل تهیه و تدوین شده و ملزومات آن در حال پیگیری و تامین است.
بورد افزود: یکی از برنامه های این شرکت برای تحقق برنامه های تولید در سال آینده افزایش تعداد دکل ها از ۵۰ دستگاه فعلی به ۶۰ دستگاه است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ادامه به فعالیت های زیست محیطی این شرکت اشاره و اظهار کرد: با فعالیت های انجام شده در یک دهه گذشته، هم اکنون ۹۲ درصد گازهای همراه نفت در گستره این شرکت جمع آوری و مورد استفاده بهینه قرار می گیرد.
وی افزود: برای جمع آوری ۶ درصد از گازها نیز برنامه ای مصوب تدوین و شرح نیاز پروژه ها تهیه شده است که با تامین منابع مالی اجرایی خواهد شد.

بورد گفت: از جمله فعالیت های این شرکت در زمینه محیط زیست، تامین منابع مالی طرح بیابان زدایی و مالچ پاشی ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان است که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکنون به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۱۰۴۸۵ بازدید