سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

نشت دوباره نفت از یک سکوی تولیدی در آبهای…

نشت نفت برای دومین بار طی دو ماه اخیر در یک سکوی بهره برداری در دریای شمال باعث تخلیه ۷۰ نفر از کارکنان این سکو شد،در این سکو که در منطقه فراساحلی حاکمیتی بریتانیا در دریای شمال قرار دارد یک اپراتور اماراتی به تولید نفت مشغول است.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صبح روز شنبه، پس از تشخیص نشت نفت از سکوی نفتی آلفا کورمورانت و لوله های زیرساختی آن که منجر به تعطیلی تاسیسات و تشکیل ستادمدیریت بحران گردید، ۷۰ نفر ازکارگران این سکو تخلیه شدند.
به گفته ی یکی از کارمندان در این سکوی متعلق به شرکت اماراتی TAQA در حدود ، ۱۴۵ نفر مشغول به کار بودند که ۷۰ نفرشان فعلا از آنجا خارج شدند.
سخنگوی این شرکت تائید کرده است که نشت نفتی در محدوده یکی از پایه های این سکو در جریان عملیات نگهداری فنی، شناسایی  شده و عملیات کنترل با سرعت آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه تمامی کارمندان این سکو در سلامت وامنیت کامل به سر می برند گفت: کارگران غیر ضروری طی پروازهای استاندارد از سکو خارج شدند.
وی تائید کرد که نشت نفتی هم اکنون کاملا مهار شده و هیچ نشت دیگری مشاهده نمی شود.
به گزارش خبرگزاری AP عملیات خروج ۷۱ کارگر این سکو توسط پرواز های تعویض کارکنان به صورت کامل انجام شده است.
گزارش ها نشان می دهد این دومین بار در سال جاری میلادی است که نشت نفتی در این سکو اتفاق می افتد، پیش از این در ماه ژانویه (دی – بهمن) اتفاق مشابهی سبب نشت نفتی در یکی از پایه های سکو گردید که در آن زمان ۹۲ کارگر از این سکو خارج گردیدند.
مدافعین محیط زیست از این اتفاق ابراز نگرانی کردند و رئیس یکی از انجمن های محیط زیست با ابراز خوشحالی از سلامت کارگران گفت: این که امنیت افراد مورد توجه قرار می گیرد قابل تقدیر است اما سوال اصلی فرسودگی و عدم امنیت سکو است.
وی افزود: به خاطر امنیت کارگران نفتی و همچنین سلامت محیط زیست که آن هم مرتبط با جان افراد است ، مسئولان باید دید عمیق تری بر روی این سکو و سکوهای همسان از نظر سن فنی داشته باشند.
سکوی یادشده در منطقه نفتخیز دریایی shetlan در دریای شمال قرار دارد و در مجموع ۹۰ میلیون بشکه نفت درجا دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۲۱۳۵۴ بازدید