سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

عملیات حفاری ۷ حلقه چاه تولیدی فاز ۱۷ پارس جنوبی

عملیات حفاری هفت حلقه چاه نخست فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در موقعیت سکوی ۱۸A به ظرفیت تولید ۱۵ میلیون متر مکعب گاز ، تکمیل و آماده بهره برداری شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: بخش نخست حفاری دریایی این طرح توسعه در هفته جاری پس از انجام مراحل تست نهایی با موفقیت به اتمام رسید.
حسن بویری؛ مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز هفت حلقه چاه حفاری شده را حدود ۱۵ میلیون متر مکعب در روز ( معادل ۵۵۰ میلیون فوت مکعب) ذکر کرد و افزود: برنامه زمان بندی جدید و مشخصی متناسب با اوضاع جاری به منظور توسعه زودهنگام بخش دریایی این دو فاز طراحی شده که در این راستا بهره برداری زودهنگام از سایر مراحل باقیمانده بخش حفاری در یک دوره کوتاه مدت در دستور کار قرار گرفته است .
وی با اشاره به واگذاری عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه تولیدی از سوی شرکت نفت و گاز پارس به شرکت ملی حفاری ایران گفت: عملیات حفاری ۷ حلقه چاه دیگر این بخش از میدان در موقعیت سکوی ۱۷A توسط پیمانکار در حال اجرا بوده که پیش بینی می شود این تعداد نیز تا اواسط فروردین ماه سال آینده در مدار بهره برداری قرار گیرد .
بویری افزود: ۸ چاه باقیمانده این بسته حفاری نیز مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده تا تیر ماه سال آینده توسط پیمانکار تکمیل و تحویل شرکت نفت و گاز پارس می شود.
مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ میدان پارس جنوبی درباره بسته دوم حفاری این بخش از میدان نیز اعلام کرد: مراحل حفاری ۲۲ حلقه چاه تولیدی این بخش توسط شرکت حفاری دانا کیش در موقعیت های ۱۷B و ۱۸B با استقرار اولین دکل حفاری آغاز شده و از روند اجرایی مناسبی برخوردار است.
بویری افزود: مطابق با برنامه عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس، در مجموع ۴۴ حلقه چاه تولیدی در این دو فاز حفاری و در مدار تولید گاز قرار خواهد گرفت .
بنابراین گزارش، طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با ظرفیت تولید ۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، به همراه سایر مشتقات تجاری پالایشگاهی طراحی شده که مراحل توسعه دو بخش خشکی و دریایی آن توسط کنسرسیومی از شرکت های ایرانی در حال اجراست.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۱۰۳۵۷ بازدید