سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

سازمان کنترل فوران چاه های نفت و گاز کشور…

بزرگترین شرکت حفاری و بزرگترین شرکت بهره برداری صنعت نفت، با هدف ارائه خدمات به شرکت های نفتی در داخل و خارج کشور، « سازمان کنترل فوران چاه های نفت و گاز» را ایجاد می کنند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در این باره توضیح داد: با توجه به دستور العمل مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و تاکید وی، در نشست های مدیران و کارشناسان دو شرکت، راه های شتاب بخشیدن به تشکیل این سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حمید رضا گلپایگانی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های فنی و مهندسی شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در این بخش، گفت:  برای صدور خدمات در زمینه کنترل فوران چاه های نفت و گاز و همچنین خدمات فنی و مهندسی حفاری به کشورهای منطقه آمادگی داریم.
وی افزود: شرکت های ملی حفاری و مناطق نفت خیز جنوب، تجارب ارزشمندی در زمینه مهار فوران های چاه های نفت و گاز از جمله در چاه های کویت، ۲۳ کنگان و ۲۴ نفت شهر دارند که با سازماندهی و انسجام بیشتر، امکان بهره گیری مفیدتر از ظرفیت ها، امکانات و تجهیزات دو شرکت فراهم می شود.
گلپایگانی با اشاره به این که کنترل فوران چاه های نفت و گاز نیازمند تخصص ویژه ای است، اظهار کرد: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران می توانند با همکاری یکدیگر در بحث صدور خدمات مهار فوران چاه های نفت و گاز که تخصص آن در اختیار چند شرکت محدود در جهان است، نقش برجسته ای ایفا کنند.
بومی سازی دانش فوران چاه های نفت و گاز
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران به بومی شدن دانش مهار فوران چاه های نفت و گاز در کشور و ورود سازندگان داخلی در زمینه ساخت تجهیزات کاربردی در کنترل فوران ها اشاره کرد و گفت: در مهار فوران چاه ها بخشی از تجهیزات و ادوات استاندارد است و بخشی بر حسب رفتار چاه باید طراحی و ساخته شود که در این راستا سازندگان داخلی از توانمندی بالایی برخوردار هستند. وی اضافه کرد: برای نمونه در چاه ۲۴ نفت شهر ملاحظه شد که سازندگان در موقعیت چاه اقدام به ساخت برخی ادوات و تجهیزات مانند تجهیزات هدایت شونده ( استینگر) و چند راهه ها کردند.
وی در همین ارتباط به اجرای مانورهای مهار فوران چاه ها از سوی مدیریت اچ. اس.ای شرکت اشاره کرد و افزود: از سال گذشته با هدف بالابردن سطح آگاهی و معلومات کارکنان عملیاتی با همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ، نسبت به برپایی ۱۸ مانور بر روی دستگاه های حفاری اقدام کرده ایم که در خصوص بالابردن سرعت و دقت عمل کارکنان بسیار با اهمیت است.
تاکید بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و ایجاد رشته های تخصصی حفاری
گلپایگانی هم افزایی بیشتر میان مراکز علمی و پژوهشی را در راستای پیشبرد اهداف کلان صنعت حفاری مورد تاکید قرار داد و گفت: استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و ایجاد رشته های تخصصی حفاری و آموزش نیروی انسانی در این بخش باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: شرکت ملی حفاری ایران از چندی پیش دوره های کنترل فوران چاه های نفت و گاز (IWCF ) را براساس استانداردهای بین المللی در مرکز آموزش شرکت برگزار می کند و تاکنون متخصصان چندین شرکت داخلی و خارجی در این دوره ها حضور یافته و گواهینامه دریافت کرده اند.
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگترین شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران و در ردیف نخستین شرکت های بزرگ نفتی جهان است که در گستره ای به وسعت حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در استان خوزستان و بخش هایی از استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد در جنوب غرب کشور در زمینه تولید نفت، گاز و مایعات گازی فعالیت دارد.
بنابراین گزارش، این شرکت با داشتن تخصص در عرصه عملیات حفاری در سازندهای مختلف و ارائه همزمان دست کم ۲۰ نوع خدمات فنی و تخصصی که از مزیت های منحصر بفرد شرکت به شمار می آید از شرکت های برتر در عرصه صنعت حفاری منطقه و جهان محسوب می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۲۲۵۳۳ بازدید