سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

احداث قطب بزرگ پتروشیمی لاوان

پیرو موافقت اصولی وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برای تبدیل منطقه عملیاتی لاوان به قطب پتروشیمی کشور ، نشستی با حضور مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شماری از مسئولان مرتبط با این طرح برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ایده ایجاد قطب پتروشیمی با وجود منابع غنی گاز و موقعیت استثنایی جزیره لاوان، در سال‌های اخیر توسط شرکت نفت فلات قاره ایران مطرح و زیرساخت‌های اولیه آن ایجاد شده است.
این گزارش حاکیست، دسترسی به ۲٫۷۵ میلیارد فوت مکعب گاز در روز به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی، امکان تخصیص ۱۲۵۰ هکتار زمین مورد نیاز در لاوان، دسترسی به آب های بین‌المللی، سهولت ایجاد امکانات زیربنایی و دسترسی آسان به سرویس‌های آب و برق از مزیت‌های جزیره لاوان برای تبدیل شدن به قطب پتروشیمی کشور است.
بر اساس این گزارش، اولین گام در این زمینه با توسعه میدان گازی لاوان کلید خورد؛ همچنینMDP میدان گازی بلال برای تولید ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز از این میدان در حال نهایی‌سازی است که این امر ضرورت ایجاد تاسیسات پتروشیمی در این جزیره را دوچندان می‌کند.
در همین راستا به منظور بررسی جزیره لاوان به عنوان قطب پتروشیمی کشور، اوائل بهمن‌ماه سال جاری جلسه‌ای با حضور مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت و مدیران شرکت سپهر انرژی برگزار و زمینه‌های مختلف این طرح مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه پس از ارائه الگوی پیشنهادی توسعه صنایع پتروشیمی در لاوان توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی و ارائه مطالعات انجام گرفته جهت مکان‌یابی بستر مناسب آن، توسعه پتروشیمی در این جزیره در دستور کار قرار گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۱:۲۸۶۰۱ بازدید