سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

نخستین عملیات دریایی فاز ۱۹ پارس جنوبی…

یک مسئول در شرکت نفت و گاز پارس به خبرنگار ما اعلام کرد:عملیات لوله گذاری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی به طول ۲۳۱ کیلومتر با موفقیت پایان یافت.
حمیدرضا مسعودی؛ مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت : مراحل لوله گذاری دومین خط لوله ۳۲ اینچ گاز ترش فاز ۱۹ پارس جنوبی به منظور انتقال گاز تولیدی سکوهای دریایی این پروژه از آب های خلیج فارس به پالایشگاه بخش خشکی با تلاش موفقیت آمیز فعالان این بخش به پایان رسید.
مسعودی افزود: با اجرای این بخش عملیاتی، بسته مربوط به لوله گذاری این فاز جدید گازی به طول ۲۳۱ فراتر از اهداف برنامه و بدون هیچ گونه حادثه فنی به اجرا در آمد.
وی تصریح کرد: مراحل لوله گذاری دومین خط لوله ۳۲ اینچ گاز ترش فاز ۱۹، جهت انتقال گاز تولیدی سکوهای دریایی این پروژه در آب های خلیج فارس به پالایشگاه خشکی با تلاش فعالان این بخش به اتمام رسید.
مسعودی یادآورشد: پیشتر عملیات اجرای لوله خط اول ۳۲ اینچ انتقال گاز ترش و ۴ اینچ گلایکول به طول ۱۱۵ کیلومتر از سکوهای دریایی به پالایشگاه خشکی (محل نصب گوی شناور SPM ) در آبان ماه جاری به اتمام رسیده بود.
وی تاکید کرد: هم اکنون نیز عملیات لوله گذاری دومین خطوط انتقال ۳۲ اینچ گاز ترش و ۴ اینچ انتقال گلایکول از سکوهای دریایی به پالایشگاه خشکی تا محل نصب سکوهای تولیدی به طول ۱۱۵ کیلومتر با مطلوب ترین کیفیت فنی ممکن به اتمام رسیده است.
به گفته مسعودی تمامی مراحل طراحی ، اجرای پوشش بتونی ، نصب و اجرای عملیات لوله گذاری و سامانه حفاظت در برابر خوردگی این خطوط برابربا آخرین استانداردهای معتبر و روش های نوین جهانی در صنایع نفت و گاز با تکیه بر توان فنی، مهندسی و اجرایی صنعت نفت و گاز کشور توسط مشاوران و پیمانکاران داخلی و به همت کارکنان پرتلاش شرکت نفت و گاز پارس به انجام رسیده است.
پیشتازی فاز ۱۹ در بین فازهای جدید پارس جنوبی
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی همچنین درباره وضعیت حفاری این فاز گفت :حفاری بخش C فاز ۱۹ پارس جنوبی نخستین بسته عملیاتی حفاری دریایی این فاز با شتاب خوبی در حال انجام است و برنامه ریزی درباره پیشبرد سایر بخش ها در زمان مقرر ادامه دارد.
مسعودی تصریح کرد: هم اکنون طرح توسعه فاز ۱۹ در زمینه طراحی، اجرا و نصب خطوط انتقال زیر دریایی در مقایسه با دیگر طرح های جدید میدان مشترک پارس جنوبی پیشتاز بوده و از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۱:۲۱۴۳۸ بازدید