سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

ساخت ۴ دستگاه پیشگیری از تشکیل رسوب در مخازن

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از پیشرفت ۶۲ درصدی ساخت سامانه های پیشگیری از تشکیل رسوب از سوی جهاد دانشگاهی خبر داد و افزود: خردادماه ۱۳۹۲، نخستین سامانه ساخت این مرکز علمی بر روی مخزن ذخیره سازی نفت خام در خارگ نصب می شود. 

پیروز موسوی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از ساخت ۴ دستگاه، سامانه پیشگیری از تشکیل رسوب در مخازن (SRJ) خبر داد و گفت: رسوب زدایی مخازن، افزون بر اینکه مستلزم صرف وقت و هزینه ای گزاف و خارج از سرویس بودن مخزن در زمان رسوب زدایی است، می تواند سبب ایجاد آلودگی های زیست محیطی، خطرات ایمنی و بهداشت شغلی برای کارگران، از بین رفتن حجم زیادی از منابع هیدروکربنی و آسیب پوشش کف مخازن شود.

وی افزود: به منظور رفع مشکل رسوبات در شرکت پایانه های نفتی ایران، روش پیشگیری از تشکیل رسوب در مخازن به کمک سیستم SRJ مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به نتایج مطلوب حاصل از تست میدانی پروژه، هم اکنون ساخت این دستگاه از سوی جهاد دانشگاهی در دست اجراست.
موسوی مشکلات ناشی از تجمع رسوبات در مخازن را، کاهش ظرفیت عملیاتی مخزن، تسریع در خوردگی کف مخازن، ایجاد مشکل در عمل بازرسی فنی کف مخازن، احتمال ایجاد اختلال در حرکت سقف شناور، انسداد اتصلات مخازن و به تله افتادن هیدروکربن های ارزشمند در میان رسوبات برشمرد.
وی یادآور شد: به منظور آزمایش سنجش عملکرد سیستم SRJ، با همکاری یک موسسه ژاپنی (JCCP)، این سیستم بر روی ۲ مخزن نفت خام به ظرفیت های یک میلیون بشکه و ۵۰۰ هزار بشکه در پایانه خارگ نصب شد و طی آزمایشی، میزان رسوب مخزن با مخزنی که به SRJ مجهز نشده بود مقایسه شد.
موسوی ادامه داد: نتایج آزمایش ها نشان دهنده کاهش ۷۰ و ۹۰ درصدی رسوبات به ترتیب در مخازن یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه ای مورد آزمایش نسبت به مخازن شاهد طی مدت زمان ۱۸ ماه است که نقش بسزایی در کاهش هزینه ها دارد.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران اظهار کرد: اجرای این پروژه بر روی مخزن یک میلیون بشکه ای برای نخستین بار در دنیا در شرکت پایانه های نفتی ایران انجام شد.
وی افزود: این سیستم در بسیاری از کشورهای دنیا بر روی مخازن ذخیره سازی اجرا شده است که از جمله شرکت های مطرح استفاده کننده از این تکنولوژی می توان به شرکت شل، بی پی، رپسول، و اکسون موبیل اشاره کرد.
موسوی در مورد نحوه عملکرد این سیستم توضیح داد: در این روش سیال با استفاده از یک پمپ از داخل مخزن مکش شده و با فشار بالاتر از طریق یک نازل دوار به داخل مخزن هدایت می شود.
وی مزایای استفاده از سیستم SRJ را پیشگیری از کاهش ظرفیت عملیاتی مخزن، کاهش هزینه رسوب زدایی و اقتصاد بالای طرح، پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی، ایمنی بالا، بازیابی هیدروکربن های به تله افتاده در میان رسوبات، عدم نیاز به مواد کمکی، کارایی مناسب و عدم نیاز به خارج کردن مخزن از سرویس به مدت طولانی و امکان قرار دادن فوری مخزن در سرویس در مواقع ضروری برشمرد.
موسوی تصریح کرد: استفاده از این روش به میزان ۲۰ میلیارد ریال صرفه جویی در سال در هزینه رسوب زدایی یک مخزن یک میلیون بشکه ای در پی خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۳۳۴۶۷ بازدید