سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت خبر داد:

اتمام عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان نفتی بند کرخه تا پایان سال جاری

    مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پایان عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان نفتی بند کرخه در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس نادر قربانی مدیرعامل شرکت متن اعلام کرد: توسعه میدان نفتی بند کرخه توسط پیمانکاران قدرتمند ایرانی انجام می شود و هم اکنون عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان، بیش از ۹۴ درصد پیشرفت داشته است و به زودی خاتمه می یابد.

وی افزود: محدوده ی عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان نفتی بند کرخه به ۵۲ بخش ( Swath)تقسیم شده است که از این میزان، حدود ۶۵ درصد تا آذر ماه سال ۸۹ قبل از توقف کار انجام شده بود و از خرداد ماه سال ۹۱ ادامه ی فعالیتها از سر گرفته شد و تا کنون به پیشرفت ۹۴ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت متن توضیح داد: با امضای قرارداد عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان نفتی بند کرخه در بهمن ماه سال ۸۷ و انجام ۶۰ درصد از کار به دلایلی که عمده ی آن پایان مدت قرارداد پیمانکار خارجی (شرکت بلاروس نفت) و مشکلات سیاسی بود، کار متوقف شد لذا با درخواست شرکت متن و واگذاری ادامه ی کار به پیمانکار داخلی (شرکت پارس پترو زیر نظر قرارگاه خاتم الانبیاء(ص))، این شرکت اقدام به ورود تجهیزات پیشرفته ی لرزه نگاری از قبیل ویبراتور و کابین رکوردینگ نمود و در خرداد ماه سال ۹۱ فعالیتهایی اجرایی طرح از محل منابع داخلی از سر گرفته شد.

مهندس قربانی با یادآوری مذاکراتی که مدیرعامل وقت متن با شرکت ساتا انجام داده بود گفت: در خرداد ۹۱ توافقنامه HOA با مدت زمان انجام ۱۰ ماه امضا شد که براساس آن پیمانکار موظف است طرح جامع توسعه میدان(MDP) را تهیه کند و تا کنون ۶۵ درصد پیشرفت داشته است.

وی به بخشهای دیگری از توافقنامه HOA اشاره کرد و افزود: مطالعات مهندسی، تأمین کالا و اجرای عملیات تأسیسات سطح الارضی و خطوط انتقال نفتِ تولید زودهنگام، در حال انجام است و همچنین مطالعات مهندسی، تأمین کالا و اجرای عملیات حفاری یک چاه توصیفی- تولیدی که تا کنون برنامه ی حفاری آن نهایی شده در مرحله تأمین کالا و دکل حفاری می باشد، سایر فعالیتهای مندرج در HOA شامل پردازش داده های لرزه نگاری ۳ بعدی و تعبیر و تفسیر داده های لرزه نگاری در مرحله انتخاب پیمانکار است و مذاکرات قراردادی جهت فاز توسعه میدان در قالب بیع متقابل که از موارد قرارداد HOA می باشد در حال انجام می باشد.

مهندس نادر قربانی اظهار داشت: با همکاری و هماهنگی حراست شرکت متن حدود ۱۱ میلیون متر مربع از این میدان مین روبی عمیق و ۴۵ میلیون متر مربع، مین روبی سطحی شده است.

قربانی گفت: بر اساس طرح جامع توسعه میدان که قبلاً توسط شرکت اتریشی OMV تهیه شده بود پیش بینی می شود میزان تولید نفت خام از میدان نفتی بند کرخه ۲۰ هزار بشکه در روز باشد که بدیهی است میزان دقیق تولید، منوط به نهایی شدن MDP جدید می باشد.

گفتنی است: میدان نفتی بند کرخه از ۳ کوهانک شمالی، میانی و جنوبی تشکیل شده و پیش بینی می شود فاز اول توسعه میدان از کوهانک جنوبی آغاز شود.

از ویژگیهای این میدان می توان به شرایط سخت حفاری و میزان گاز CO2  که در نمونه های نفتی میدان مشاهده شده اشاره کرد که این امر منجر به استفاده از لوله های درون چاهی با آلیاژ ۱۳ درصد کروم شده است.

میدان نفتی بند کرخه با مساحت حدود ۸۵۰ کیلومتر مربع، در ۲۰ کیلومتری شمال غربی اهواز در بلوک مهر واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۵۴۶۴۴ بازدید