سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

افزایش ذخایر هیدروکربوری ایران به ۱۵۷ میلیارد بشکه

وزیر نفت از افزایش ذخایر هیدروکربوری قابل برداشت کشور به ۱۵۷ میلیارد بشکه خبر داد و گفت: افزایش ذخایر هیدروکربوری کشور مربوط به تعدادی از میادین جدید کشف شده است که برنامه ریزی برای توسعه آنها انجام شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رستم قاسمی، امروز (یکشنبه ۲۹ بهمن) در حاشیه برگزاری دومین کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت در جمع خبرنگاران گفت: با توسعه اکتشافات جدید در حوزه میادین نفت وگاز، حجم  ذخایر هیدروکربوری قابل برداشت کشور به ۱۵۷ میلیارد بشکهرسیده است.

وی همچنین به انصراف نماینده عربستان از دبیرکلی اوپک اشاره کرد و گفت: ایران همچنان در عرصه رقابت دبیرکلی اوپک حضور خواهد داشت.

وزیر نفت درباره برنامه های خود به عنوان رئیس مجمع کشورهای صادر کننده گاز نیز اظهار داشت: در نشست آتی این مجمع سعی داریم مبحثی را درباره قیمت واقعی گاز با کشورهای تولید کننده در میان بگذاریم.

قاسمی درباره قرارداد صادرات گاز ایران با پاکستان نیز با تاکید بر این مطلب که این قرارداد با پاکستان نهایی شده است، یادآور شد: در حال حاضر کار ساخت خطوط لوله انتقال گاز در بخش ایرانی در مراحل پایانی قرار دارد.

وی با بیان این که ایران در ساخت بخشی از خط لوله انتقال گاز در داخل خاک پاکستان نیز سرمایه گذاری می کند، گفت: این کشور بر اساس قرارداد امضا شده متعهد است تا سال ۲۰۱۴ گاز را از ایران دریافت کند.

به گفته او هنوز از سوی پاکستانی پیشنهاد رسمی بحث و تبادل نظر درباره اعطای تخفیف اعلام نشده است.

آمادگی برای تامین سهمیه بنزین ویژه نوروز

وزیر نفت با اشاره به این که هنوز برای تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مصوبه ای از سوی دولت ابلاغ نشده است، گفت: وزارت نفت در صورت تعیین سهمیه بنزین ویژه نوروز مشکلی در تامین آن ندارد.

وی در ادامه از راه اندازی طرح توسعه پالایشگاه شازند در هفته گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: با راه اندازی این پالایشگاه روزانه ۸ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین یورو ۴ کشور افزوده شده است.

وی افزود: طرح توسعه سایر پالایشگاه ها به جز پالایشگاه بندرعباس نیز در پایان خرداد سال آینده به بهره برداری می رسد.

 بنابراین گزارش، دومین کنگره توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت صبح امروز (یکشنبه ۲۹ بهمن ماه) با حضور وزیر نفت در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز بکار کرد.

چگونگی تعیین و تایید مهندسین مشاور و پیمانکاران، مباحث حقوقی و قراردادها، تامین منابع مالی پروژه‌ها، بومی سازی ساخت و تامین قطعات و تجهیزات و توسعه فناوری، مدیریت پروژه، مدیریت ریسک و بیمه، از محورهای اصلی این کنگره است.

همچنین استفاده از حداکثر توان علمی- پژوهشی، فنی و عملیاتی، تببین نقش و جایگاه مشاوران و پیمانکاران در ساختار اقتصاد مقاومتی، بهره ‌مندی از جدیدترین نقطه نظرات، تجربیات، دستاوردها و توانمندی‌های نهادهای علمی- پژوهشی و عملیاتی، کمک به بررسی نقش و جایگاه مشاوران، سازندگان و پیمانکاران در دستیابی به اهداف سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه نفت و گاز و انتقال تجارب و آموخته های شرکت‌های پیمانکار در صنعت نفت، از عمده‌ترین اهداف برگزاری این گردهمایی عنوان شده است.

دومین کنگره توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت به مدت دو روز (در روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن) ادامه خواهد داشت. همچنین کنگره نخست نظام پیمانکاری در صنعت نفت، چهار سال قبل در اهواز و با مشارکت گسترده شرکت‌های پیمانکاری بخش خصوصی و دولتی برگزار شده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۵۳۳۲۴ بازدید