سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

سرمایه گذاری برای پژوهش های نفت و گاز در دولت

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران می گوید:میزان سرمایه گذاری انجام شده برای طرح های پژوهشی صنعت نفت طی دولت دهم نسبت به دولت نهم دست کم ۵ برابر شده است.

محمد علی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار nioc  با اعلام این خبر و با اشاره به نظام نامه جدید پژوهش و فناوری درصنعت نفت گفت: با توجه به این نظام نامه و اراده موجود برای اجرای طرح های کلان و پرهیز ازانجام پروژه های کوچک،  تعداد پروژه های پژوهشی در دولت نهم از ۳۷۰ پروژه (غالبا کوچک و متوسط) به تعداد ۲۶۷ طرح (عمدتا بزرگ، بسیار بزرگ و جامع) در دولت دهم تغییر یافته است.

وی افزود: هم اکنون در شرکت ملی نفت ایران ۱۷۱ طرح/ پروژه پژوهشی از ۲۶۷ طرح یاد شده، به مبلغ حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، ۵/۲ میلیون دلار و ۵/۳ میلیون یورو در حال اجرا است و با توجه به مبالغ سرمایه گذاری ذکر شده در واقع سرمایه گذاری در پروژه های پژوهشی دولت دهم ۵ برابر دولت نهم شده است.
عمادی با بیان اینکه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران سعی دارد فرآیند طرح ها را به صورت کلان و بزرگ از مرحله پژوهش تا تجاری سازی تعریف کند، گفت: با توجه به این فرآیند، طرح ها به منظوررفع نیاز بخش بالادستی صنعت نفت از قبیل ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز، کشف منابع جدید هیدروکربوری و حفاری به روش های جدید و پیشرفته همچنین ساخت و تهیه تجهیزات مرتبط در این بخش، از صنعت تا مرحله تجاری سازی محصول توسط شرکت های دانش بنیان و سایر سازندگان تجهیزات صنعت نفت برنامه ریزی شده است.
وی، طرح های  فناوری های بهینه سازی انرژی، امکان سنجی، طراحی و ساخت بازوهای بارگیری، بررسی ژئو فیزیکی تفصیلی منابع هیدرات های گازی در دریای عمان در مقیاس مطالعه موردی و  فناوری های انرژی های تجدید پذیر را از جمله مهمترین طرح های شرکت ملی نفت ایران در دولت دهم معرفی کرد.
عمادی تصریح کرد: از طرح های اکتشاف و مطالعه خصوصیات ژئوشیمیایی و پتروگرافی آلی نفت های غیر متعارف، طراحی و ساخت سامانه پیشگیری از تشکیل رسوب مخازنSRJ ، انجام مطالعات امکان سنجی و مطالعات احداث مخازن زیر زمینی نفت خام، به عنوان دیگر طرح های مهم دولت دهم یاد کرد.
 مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت همچنین طرح های را با عناوین؛ طرح جامع بهینه سازی تولید عملکرد از میدان گازی پارس جنوبی با الگوی مدیریت پویای مخازن، بومی سازی ساخت کاهنده اصطحکاک خطوط انتقال نفت و ارزیابی میدانی و ساخت رشته تکمیلی ۱۰ هزار پوندی به منظوراستفاده در چاه های میادین پر فشار را از دیگر طرح های مهم جاری دولت دهم بیان کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۵:۱۴۳۸۱ بازدید