سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

کویت در صنعت نفت کردستان عراق

شرکت کویت انرژی اعلام کرده است که نسبت به تصمیم خود برای استخراج گاز و ادامه دادن به کشف نفت در مناطق جنوبی عراق مصمم است و با رد تمام قراردادهای همکاری با اقلیم خودمختار کردستان قصد جلوگیری از ایجاد هر گونه تنش با بغداد را دارد.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیر اجرایی شرکت نفتی «کویت انرژی» درباره ادامه فعالیت های نفتی و گازی این شرکت کویتی در عراق گفت: کویت انرژی استراتژی سرمایه گذاری خود را بر پایه همکاری مستمر با بغداد بنا نهاده است و هدف این شرکت تولید گاز در عراق و صادرات آن به کویت است.
به نوشته رویترز، شرکت های صاحب نام نفتی دنیا همچون «اکسون موبیل» و «توتال» که در حال حاضر در عراق مشغول به فعالیت هستند، چندی است که با عقد قراردادهایی با اقلیم خودمختار کردستان (قراردادهایی که از جانب دولت مرکزی غیر قانونی خوانده می شود) واکنش شدید بغداد را برانگیخته اند و به اختلاف دیرینه میان این دو که اساسا بر سر ذخایر نفت و گاز، و استقلال سیاسی و ارضی دامن زدند.
مسئله صادرات گاز عراق از آن جهت حساسیت بر انگیز است که با گذشت قریب به یک دهه از حمله آمریکا به خاک این کشور، بغداد به دلیل نیاز مبرم خود به گاز هنوز آن طور که باید قادر نیست حجم قابل توجهی گاز صادر کند.
مدیر اجرایی کویت انرژی نیز در این باره افزود: هنوز زمان آن نرسیده است که گاز عراق به کویت صادر شود و ما کماکان در تکاپو برای تقویت و گسترش روابط با بغداد هستیم و خواهان عدم ایجاد هرگونه تنش با عراق هستیم و در هیمن راستا با اقلیم خودمختار کردستان وارد همکاری نخواهیم شد.
 این درحالی است که عراق با در دسترس قرار دادن بلوک های نفتی و گازی بیشتری، امیدوار است تا چند سال آتی کرسی نخست را درمیان کشورهای صادر کننده نفت در اوپک را از آن خود کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۲۱۵۴۵ بازدید