سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

دادگاه هلندی، شل را از اتهام آلودن دلتای نیجریه تبرئه کرد

همزمان با برگزاری دادگاهی در هلند برای رسیدگی به اتهام علیه شرکت رویال داچ شل درباره ایجاد آلودگی در نیجریه ،و تبرئه شرکت شل از اتهامات مطرح شده برخی فعالان محیط زیست این درخواست را مطرح کرده اند که قانونی نافذ در مقابله با ایجاد آلودگی های نفتی و برای نظارت بر شرکت های بین المللی وضع شود. 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این دادگاه که به دنبال شکایت چهار گروه نیجریه ای و دوستدار محیط زیست در سال  ۲۰۰۸ تشکیل شده است

اکثر اتهامات مطرح شده علیه شرکت شل را مردود دانست.
این گزارش حاکیست شعبه نیجریایی شرکت شل در یک مورد متهم شناخته شد و باید غرامت یک کشاورز را پرداخت کند، چرا که در امنیت بخشی از خط لوله خود کوتاهی کرده بود و باعث شده است تا خرابکاران به آسانی بع تخریب خط لوله بپردازند.
دادگاه دیگر ادعاها را مبنی بر کوتاهی شرکت شل مردود دانست و آنها را به عملیات های خرابکارانه ارتباط داد و تصریح کرد که بر اساس قوانین کشور نیجریه، شرکت های نفتی مسئول این اتفاقات نیستند مگر اینکه در فعالیت های خود کوتاهی کرده باشند، هرچند دادگاه به دو طرف سه ماه فرصت فرجام داده است.
شاکیان این پرونده به دنبال دریافت غرامت برای از دست رفتن منبع درآمد مردم  منطقه ی دلتای نیجر بودند، درآمدی که گفته می شود به خاطر آلودگی زمین و آب در اثر فعالیت شرکت رویال داچ شل با مخاطره روبرو شده است ، بر اساس گزارش شبکه الجزیره ،ماهیگیران و کشاورزان نیجریایی می گویند که دیگر قادر به سیر کردن شکم خانواده ی خود نیستند، چرا که منطقه از طریق لوله های نفت و تجهیزات تولیدی شرکت شل آلوده شده است.
این افراد اظهار کرده اند که این آلودگی در اثر نشت نفت در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷ ایجاد شده است.
بنا بر این گزارش، این اولین بار بوده است که یک شرکت با مالکیت بخشی از سهامداران هلند در دادگاهی هلندی به خاطر فعالیت در خارج از این کشور تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.
این دادگاه شرکت اصلی شل و همچنین شعبه ی نیجریه ای آن با نام شرکت توسعه ی پتروشیمیایی شل را مورد بازخواست قرار داده است.
این شرکت بزرگترین شرکت نفت و گاز در نیجریه و یکی از بزرگترین تولید کنندگان انرژی در افریقا با ظرفیت تولید یک میلیون بشکه نفت در روز، محسوب می شود.
اگرچه شل با رد این ادعا در دادگاه، نشت نفتی را حاصل فعالیت های خرابکارانه در منطقه دانسته است.
در ماه اکتبر(مهر-آبان)، وکلای شرکت شل گفتند که این کمپانی نقش خود را در تمیز کردن منطقه دلتا انجام داده است، و از آنجا که این شرکت ۵۰ درصد از صادرات نیجریه را به عهده دارد، تنها ۵۰ درصد از عملیات پاکسازی را در این منطقه بر عهده دارد.
یکی از دوستداران محیط زیست در این رابطه گفته است برگزاری دادگاه علیه شرکت شل می تواند باعث شود تا دادگاه های مشابهی علیه دیگر شرکت های بزرگ نفتی فعال در سایر کشورها نیز برگزار شود.
دلتای نایجر ۳۱ میلیون نفر جمعیت دارد و تنها منبع درآمد افراد فقیر و روستایی منطقه محسوب می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۴۶۳۰۲ بازدید