سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

طرح تولید زودهنگام از میدان گازی کیش، سال آینده به بهره برداری می رسد

    مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بازدید از طرح توسعه میدان گازی کیش، در جریان آخرین مراحل پیشرفت عملیات در این میدان قرار گرفت و با رضایت از روند اجرایی این عملیات گفت: امیدواریم ، تولید زودهنگام از این میدان گازی طی سال آینده محقق شود. 

احمد قلعه بانی در حاشیه این بازدید که اوائل هفته جاری صورت گرفت، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: با تامین سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرایی شدن تولید زودهنگام این میدان گازی که بخش عمده منابع مالی آن از محل مطالبات شرکت ملی نفت ایران از سازمان منطقه آزاد کیش تامین خواهد شد، امکان تحقق تولید زودهنگام در سال آینده فراهم می شود.

وی افزود: میدان گازی کیش از پتانسیل های بسیاری برخوردار است و از گاز تولیدی این میدان، علاوه بر تولید برق، می توان برای صادرات و یا اتصال به خط لوله سراسری گاز کشور استفاده کرد.

قلعه بانی با بیان اینکه در بازدیدهای دوره ای و مستمر از پروژه های توسعه ای نفت و گاز در سطح مناطق عملیاتی شرکت ملی نفت ایران ، آخرین وضعیت  پیشرفت طرح ها و مشکلات و چالش های احتمالی این طرح ها، مد نظر قرار می گیرد، تصریح کرد: میدان گازی کیش اگرچه میدانی مستقل است، اما با توجه به ظرفیت های فراوان این میدان، توسعه آن در مدت زمان مقرر بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: همت کارکنان شاغل در طرح اقماری در شرکت ملی نفت ایران که از هیچ کوششی در جهت اعتلای صنعت نفت دریغ نمی ورزند و در شرایط سخت مشغول به فعالیتند، قابل تقدیر است.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جریان بازدید از میدان گازی کیش، در جلسه ای مشترک با مجری طرح توسعه این میدان و برخی مدیران شرکت مهندسی و توسعه نفت، به بررسی چالش ها و فرصت های موجود در توسعه میدان پرداخت.

گفتنی است توسعه فاز اول میدان گازی کیش با مدیریت شرکت مهندسی و توسعه نفت و با هدف احداث یک واحد پالایشگاه، اجرای خطوط انتقال، ارائه خدمات مهندسی و تامین مالی طرح به کنسرسیومی متشکل از شرکت های فراب، ناردیس و ناموران سپرده شده است که اعتبار مورد نیاز این طرح بیش از هزار و ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده و این طرح ظرف ۴۲ ماه پس از موثر شدن قرارداد، به سرانجام می رسد.
این میدان گازی در بستر زیرین جزیره کیش، در جنوب غربی بندرلنگه، در جوار جزایر هندورابی و در فاصله ۳۰ کیلومتری لاوان واقع است و ذخیره گاز درجای آن، حداقل حدود ۶۶ تریلیون فوت مکعب برآورد شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۴۵۳۵۰ بازدید