سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

پایان عملیات لرزه نگاری ۳بعدی میدان نفتی بند کرخه تا بهار ۹۲

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پایان عملیات لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه تا پایان سال جاری خبر داد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نادر قربانی اظهار داشت: توسعه میدان نفتی بندکرخه توسط پیمانکاران توانمند ایرانی انجام می شود و هم اکنون عملیات لرزه نگاری سه بعدی این میدان، بیش از ۹۴ درصد پیشرفت داشته است و به زودی خاتمه می یابد.

وی افزود: محدوده عملیات لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه به ۵۲ بخش تقسیم شده است که با انجام ۶۵ درصد از کار تا سال ۸۹ و پس از توقفی کوتاه، عملیات لرزه نگاری در سال جاری و از سوی شرکت پارس پترو و زیر نظر قرارگاه خاتم الانبیاء از سرگرفته شد به طوریکه از خردادماه سال جاری تاکنون بیش از ۹۴ درصد از این فعالیت های این پروژه انجام شده است.
مدیرعامل شرکت متن با یادآوری مذاکراتی که با شرکت ساتا صورت گرفت، گفت: در خردادماه سال جاری، توافقنامه ای با مدت زمان انجام ۱۰ ماه امضا شد که بر اساس آن پیمانکار موظف است طرح جامع توسعه میدان (MDP) را تهیه کند که این طرح نیز تاکنون ۶۵ درصد پیشرفت داشته است.
وی به بخش های دیگری از این توافقنامه منتهی به قرارداد( HOA ) اشاره کرد و افزود: مطالعات مهندسی، تأمین کالا و اجرای عملیات تأسیسات سطح الارضی و خطوط انتقال نفتِ تولید زودهنگام، در حال انجام است و همچنین مطالعات مهندسی، تأمین کالا و اجرای عملیات حفاری یک چاه توصیفی- تولیدی که تا کنون برنامه ی حفاری آن نهایی شده در مرحله تأمین کالا و دکل حفاری است.
قربانی ادامه داد: سایر فعالیت های مندرج در HOA شامل پردازش داده های لرزه نگاری سه بعدی و تعبیر و تفسیر داده های لرزه نگاری در مرحله انتخاب پیمانکار است و مذاکرات قراردادی جهت فاز توسعه میدان در قالب بیع متقابل به عنوان بخش هایی از این تفاهم در حال انجام است.
وی گفت: با همکاری و هماهنگی حراست شرکت متن حدود ۱۱ میلیون متر مربع از این میدان مین روبی عمیق و ۴۵ میلیون متر مربع، مین روبی سطحی شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت متن، قربانی خاطرنشان کرد: بر اساس طرح جامع توسعه میدان که قبلاً توسط شرکت اتریشی OMV تهیه شده بود، پیش بینی می شود میزان تولید نفت خام از میدان نفتی بند کرخه ۲۰ هزار بشکه در روز باشد که بدیهی است میزان دقیق تولید، منوط به نهایی شدن MDP جدید خواهد بود.
گفتنی است میدان نفتی بندکرخه از سه کوهانک شمالی، میانی و جنوبی تشکیل شده است و پیش بینی می شود فاز اول توسعه میدان از کوهانک جنوبی آغاز شود. از ویژگی های این میدان می توان به شرایط سخت حفاری و میزان گاز CO2  که در نمونه های نفتی میدان مشاهده شده اشاره کرد که این امر منجر به استفاده از لوله های درون چاهی با آلیاژ ۱۳ درصد کروم شده است. میدان نفتی بندکرخه با مساحت حدود ۸۵۰ کیلومتر مربع، در ۲۰ کیلومتری شمال غربی اهواز در بلوک مهر واقع شده است.
منطقه ای که امروز به نام میدان نفتی بندکرخه شناخته می شود، در سال های دفاع مقدس شاهد حماسه جاوید جانفشانی رزمندگان اسلام بوده است. این دشت، مامن صدها لاله به خون خفته و هر وجب آن یادگاری است بر دیوار عظمت و افتخار ایران زمین.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۴۱۶۰۵ بازدید