سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

متخصصان ایرانی، موفق به ساخت پمپ الکتریکی درون چاهی شدند

برای نخستین بار در کشور، متخصصان ایرانی موفق به ساخت پمپ الکتریکی درون چاهی شدند؛ از این پمپ درون چاهی در غرفه شرکت نفت فلات قاره ایران در نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پمپ ساخته شده از فناوری بسیار بالایی در طراحی و ساخت برخوردار است و در صورت عملکرد موفقیت‌آمیز، شرکت سازنده سایر پمپ‌های مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره ایران را نیز تولید خواهد کرد.

این شرکت همچنین اقدام به بازسازی کامل ۱۰۰ پمپ قدیمی کرده است که در سال‌های قبل، از رده خارج شده بودند و این امر تحولی بزرگ در افزایش تولید نفت خام در میدان‌های نفتی متعلق به شرکت نفت فلات قاره ایجاد خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، انجام مهندسی معکوس برای ساخت این پمپ درون چاهی توسط یک شرکت داخلی انجام شد و مهندسان ایرانی با انجام مهندسی معکوس، موفق به ساخت اولین پمپ الکتریکی درون چاهی شدند که بیش از این در انحصار شرکت reda آمریکا بود.
این گزارش می افزاید: برنامه‌ریزی برای ساخت و مهندسی معکوس این پروژه از ۲ سال قبل آغاز شده بود و با کمترین زمان ممکن، در مدت ۸ ماه مهندسی معکوس تکمیل شده و این پمپ به بهره‌برداری رسید.
پمپ غوطه‌ور درون چاهی(ESP Pump)  در انتهای چاه قرار می‌گیرد و می‌تواند نفت را از اعماق چاه‌های دریایی و خشکی به سطح زمین برساند.

گفتنی است، نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش از ۱۶ بهمن‌ماه سال جاری آغاز به کار کرده است و تا ۱۹ بهمن ماه دایر خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۰۹۹۷۰ بازدید