سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

سودان، صادرات نفت را از سر گرفت

به گفته ی مقامات تجاری سودان، دولت این کشور پس از شکست ماه پیش مذاکرات با سودان جنوبی در ارتباط با صادرات نفت از مناطق مورد منازعه، اولین محموله ی نفتی را از این مناطق به فروش رسانده است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پس از بن بست مذاکرات عمر البشیر؛ رئیس جمهوری سودان و همتای وی سالوا خیر؛ رئیس جمهوری سودان جنوبی در اتیوپی بر سر خارج کردن نیروهای نظامی از مرز دو کشور و از سر گیری صادرات نفت از مناطق مورد تنازع، دولت سودان اقدام به فروش یک جانبه نفت از این مناطق کرده است.

بر اساس این گزارش، سودان جنوبی از حدود یک سال پیش، روند صادرات نفت از این کشور را با ادعای داشتن سهم از فروش نفت قطع کرد؛ چرا که خط لوله صادرات نفت سودان از طریق بنادر سودان جنوبی به دریای مدیترانه می رود.
به گفته ی وزیر خارجه سودان، پس از شکست این مذاکرات، هفته ی پیش سودان قرار دادی را با یک شرکت اماراتی امضا کرد تا صادرات نفت را از خارطوم پایتخت سودان و از منبع تانکرهای ذخیره سازی آغاز کند.
به گزارش رویترز بر اساس این قرارداد، قرار است یک میلیون بشکه نفت به امارات فروخته شود که در این راستا، اولین محموله ی نفتی به فروش رفته است.
پس از انتشار این خبر، سودان جنوبی سریعا ادعای مالکیت این محموله را کرده است.
گفته می شود سودان جنوبی در سال گذشته ۶ میلیون بشکه نفت را به خاطر منازاعات با دولت سودان ضبط کرد که البته این خبر از طرف سودان جنوبی رد نشد و در عین حال مورد تایید نیز قرار نگرفت.
گزارش رویترز می افزاید: سال گذشته سوییس محموله ای را خریداری کرد که بعدها گفته شد به لحاظ قانونی مورد منازعه بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۰۶۳۳۳ بازدید