سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

سروستان و سعادت آباد به فهرست میادین فعال نفت ایران اضافه شد

   همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) طرح توسعه میدان های سروستان و سعادت آباد به سرانجام رسید و نفت آن وارد مدار تولید و بهره برداری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فکور؛ مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اعلام این خبر گفت: با راه اندازی موفقیت آمیز طرح توسعه میدان های سروستان و سعادت آباد، برای نخستین بار استان فارس دارای منابع نفتی شد.

وی ادامه داد: بنابر برنامه ریزی انجام شده، به تدریج به میزان روزانه  ۱۵  هزار بشکه نفت  این ۲ میدان در مرحله آزمایشی تحویل پالایشگاه شیراز می شود.

فکور با بیان اینکه این طرح مساحتی در حدود ۴۸۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد، افزود: تاکنون لرزه نگاری دو میدان، حفر ۱۲ حلقه چاه تولیدی، پساب و تزریق گاز، کارخانه جمع آوری نفت و گاز سروستان و مجتمع کارخانجات بهره برداری نفت و گاز، نمک زدایی، شیرین سازی و تقویت فشار گاز با موفقیت به انجام رسیده است.

بنابراین گزارش، با تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت از این دو میدان روزانه معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار درآمد نصیب کشور می شود.

این گزارش حاکی است: میادین نفتی سروستان در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و میدان سعادت آباد در ۲۰ کیلومتری شمال میدان سروستان قرار دارد. این دو میدان  با وسعت  ۲۴۲  کیلومتر مربع وبا دارا بودن یک میلیارد   و ۴۰۲ میلیون بشکه نفت درجا در فهرست میادین نفتی توسعه ای شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۱۸۳۸۲ بازدید