سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

پروژه استراتژیک احداث خطوط لوله و تلمبه خانه های(غرب کارون و ممزوج امیدیه)

    مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به ظرفیت تولید نفت از میادین مشترک و غیر مشترک در منطقه غرب کارون به استراتژیک بودن پروژه احداث خطوط لوله و تلمبه خانه (غرب کارون و ممزوج امیدیه) که در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت می باشد، تأکید کرد.

به گـزارش روابط عمومی شرکت مهندسـی و توسعه نفت، مهندس نادر قربـانی مدیرعامل شرکت متن با بیان اینکه، حوزه ی غرب کارون دارای میادین بزرگ نفتی بندکرخه، دارخوین، آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران، یاران شمالی و جنوبی و جفیر در حال توسعه هستند اظهار داشت: در آینده نزدیک این منطقه به یکی از قطب‌های بزرگ انرژی کشور تبدیل خواهد شد که تلمبه خانه غرب کارون در منطقه بسیار مهم و استراتژیک است.

مهندس نادر قربانی گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، تولید نفت این منطقه به بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و تلمبه خانه غرب کارون با ظرفیت ارسال حدود ۷۱۰ هزار بشکه نفت در روز برای ایران اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

مهندس قربانی افزود: احداث تلمبه خانه غرب کارون در ۲ فاز، طی مدت زمان ۲ سـال پیش بینی شده است که فاز اول آن در سال ۹۲ و فاز دوم در سال ۹۳ به بهره برداری می رسد و هم اکنون مرحله ی مهندسی پایه، سفارش دستگاه ها و عملیات خاکی در حال انجام است.

قربانی اظهار داشت: قرارداد پروژه به صورت EPC تعریف شده است و توسط پیمانکار داخلی(شرکت رامپکو) از تاریخ ۰۱/۰۶/۱۳۹۱ و از محل منابع داخلی در حال اجراست. وی اهداف طرح را دریافت نفت خام و افزایش فشار و انتقال نفت خام از میادین محدوده غرب کارون به مخازن بهرگان، گناوه و گوره اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت متن توضیح داد: در قطعه یک، احداث خط لوله نفت خام سنگین بطول ۱۴۵ کیلومتر در مسیر اهواز به سمت امیدیه و در قطعه دوم، احداث خط لوله ی نفت خام سنگین بطول ۱۶۰ کیلومتر در ادامه ی مسیر اهواز به سمت بهرگان با پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصد خط لوله ی “۳۲ قرار دارد، همچنین احداث خطوط انتقال۳۳و ۱۳۲ کیلوولت و پست برق ۳۳/۱۳۲   کیلوولت تلمبه خانه جدید ممزوج امیدیه و توسعه پست برق امیدیه یک و برق مصرفی مخازن استراتژی در مراحل پایانی قرار دارد..

محل احداث پروژه خطوط لوله و تلمبه خانه ی غرب کارون در جنوب غربی اهواز، ۲۰ کیلومتری اهواز – خرمشهر واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۲۹۱,۲۴۴ بازدید