سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN
با حضور مهندس رستم قاسمی وزیر نفت:

انعقاد قرداد طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ (NGL) منطقه غرب کارون

    به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت: قرارداد طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ (NGL) منطقه غرب کارون صبح امروز (دوشنبه ۹ بهمن) با حضور رستم قاسمی وزیر نفت،احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، نادر قربانی مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و جمعی از مدیران عالی رتبه صنعت نفت در محل احداث این کارخانه امضا و کلنگ آغاز عملیات اجرایی آن به زمین زده شد.

بر اساس این گزارش کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ یکی از طرح های در دست اجرای شرکت  مهندسی و توسعه نفت (متن) می باشد که قرار است با بهره گیری از توانمندی کنسرسیومی از پیمانکاران داخلی و با مسئولیت اجرایی ۱۰۰ درصد EPC در مدت زمان ۴۸ ماه اجرایی شود.

با اجرای این طرح، روزانه از سوزاندن بیش از یک میلیارد فوت مکعب گازهای همراه تولید شده از میدان های یادآوران، دارخوین، آزادگان شمالی و جنوبی، جفیر و بند کرخه جلوگیری می شود.

ظرفیت این کارخانه افزون بر ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز (در ۲ واحد با ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز) است و با احداث آن گاز سبک و شیرین در حدود ۲۸۰ میلیون فوت مکعب در روز تولید می‌شود.

 همچنین مازاد میزان گاز تزریق شده به مخازن نفتی، به خط لوله شبکه سراسری گاز شهری انتقال داده می‌شود و این در حالی است که با احداث این کارخانه، افزون بر ۷۲ هزار بشکه در روز مایعات گازی نیز تولید خواهد شد.

 مایعات گازی تولید شده به طور عمده به عنوان خوراک واحد الفین پتروشیمی به مصرف می رسد و گوگرد تولیدی با ظرفیت حدود ۵۰ تن در روز، برای مصارف داخلی یا صادرات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ در منطقه غرب کارون، در منطقه استحفاظی نفت و گاز اروندان قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۲۶۹۴۴ بازدید