سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

ضریب بازیافت از مخازن نفتی ایران، ۲۸صدم درصد افزایش یافت

     معاون منابع هیدروکربوری مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش ۰٫۲۸ درصدی ضریب بازیافت از مخازن نفتی در سال جاری، گفت: به این ترتیب، گام های اولیه در مسیر افزایش یک درصدی ضریب بازیافت از مخازن که نیل به آن در برنامه پنجم توسعه هدفگذاری شده است، با موفقیت برداشته شد.

کریم زبیدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: هم اکنون ۱۰ پروژه تزریق گاز در مناطق نفتخیز جنوب، یک پروژه تزریق گاز در دارخوین و پنج پروژه تزریق آب در شرکت نفت فلات قاره ایران در حال اجراست.

وی با اشاره به سابقه طولانی صنعت نفت ایران در پروژه های تزریق گاز، به راه اندازی پروژه تزریق گاز در هفتکل و گچساران در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: ما از لحاظ دانش و تجربه در این زمینه، پتانسیل فراوانی داریم و لازم است به این روند رو به رشد ادامه دهیم.
زبیدی که به عنوان متولی برنامه های پژوهشی و اجرایی ازدیاد برداشت نیز در شرکت ملی نفت ایران فعالیت می کند، بر اهمیت مقوله مدیریت مخزن تاکید کرد و گفت: لازم است علاوه بر ارزیابی روش های ازدیاد برداشت، به مباحثی مانند مدلسازی، شبیه سازی و مطالعات جامع مخزن نیز توجه داشت.
وی به الزام شناسایی بهترین روش های ازدیاد برداشت از میادین نفت سنگین به عنوان ضرورتی دیگر در صنعت نفت تاکید کرد و افزود: ظرفیت های زیادی در این زمینه موجود است که از جمله آنها می توان به میدان فردوسی با ذخایر فراوان نفت درجای آن اشاره کرد و از این رو، بررسی روش های ازدیاد برداشت در میادین سنگین بیش از پیش اهمیت دارد.
زبیدی خاطرنشان کرد: به منظور انتخاب روش صحیح ازدیاد برداشت، باید به معیارهای متفاوت مخازن کشور از جمله نوع سنگ، متوسط خواص پتروفیزیکی، عمق، دمای مخزن، فشار مخزن، وجود کلاهک گازی، قدرت آبدهی مخزن، شاخص سنگینی نفت و میزان شوری آب سازند و … توجه کرد که بررسی این معیارها حاکیست تزریق امتزاجی گازهای هیدروکربوری، دی اکسید کربن و در مرحله بعد تزریق پلیمر در مخازن تحت تزریق آب، بهترین روش هایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
وی بر استفاده از حفاری چاه های افقی، حفاری infill و استفاده از فرازآوری مصنوعی نیز به عنوان روش های ازدیاد برداشت بهینه تاکید کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۳۰۵۱۸ بازدید