سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

صادرات ۱۲ میلیارد دلاری میعانات گازی از عسلویه

    یک مسئول در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می گوید: طی کمتر از ده ماه ایران میعانات گازی و محصولات پتروشیمیایی به ارزش تقریبی ۱۱٫۸۰۴ میلیارد دلار از منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع در بوشهر صادر شده است.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد پورحیدر مدیر فروش منطقه  ویژه اقتصادی انرژی پارس اعلام کرد : ایران از اوایل فروردین ماه سال ۱۳۹۱ (اواسط مارس ۲۰۱۲) تا اوایل دی ماه سال جاری (اواسط ماه ژانویه ۲۰۱۳) نزدیک به ۱۴٫۵۳۱ میلیون تن پلی اتیلن سبک و سنگین، میعانات گازی و گازهای پروپان، بوتان و بنزن و پاراکسیلن صادر کرده است.
پورحیدر که با شبکه انگلیسی زبان تلویزیون ایران سخن می گفت افزود: میعانات گازی ۷٫۵۶۱ میلیون تن از کل صادرات را شامل می شود که ارزش آن نزدیک به ۶٫۷۳۲ میلیارد دلار است.
وی همچنین گفت: طی این مدت هفت میلیون تن محصولات غیر نفتی به ارزش تقریبی ۴٫۸ میلیارد دلار صادر شده است.
به گفته ی پورحیدرکشور هایی همچون چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هندوستان، اندونزی، هلند، بلژیک، اسپانیا، ترکیه، رومانی، تایوان، تایلند، مالزی، ویتنام و افغانستان بازارهای اصلی صادرات این محصولات بوده اند.
به گزارش شبکه جهانی Press TV ایران در رتبه دوم مالکیت ذخایر گاز طبیعی بعد از روسیه قرار دارد و تلاش دارد با افزایش سرمایه گذاری در بخش داخلی و خارجی تولید گاز خود را بویژه در میدان پارس جنوبی بهبود بخشد.
پارس جنوبی ایران، که بخشی از میدان بزرگتر مشترک با قطر است، به ۲۴ فاز تقسیم شده است و نزدیک به ۱۴ تریلیون متر مکعب گاز معادل ۸ درصد از کل منابع جهان بعلاوه ۱۸ میلیارد بشکه از منابع گاز مایع جهان را در بر دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۱۲۴۲۸ بازدید