سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

برگزاری پنجمین جلسه مدیریت مشترک طرح توسعه میدان نفتی آزادگان (جنوبی)

    پنجمین جلسه کمیته مدیریت مشترک(JMC) طرح توسعه میدان نفتی آزادگان (جنوبی) با حضور اعضای JMC کارفرما (شرکت مهندسی و توسعه نفت) و پیمانکار طرح (شرکت CNPCIچین و NICO ایران ) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، محورهای جلسه به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفت:

–         گزارش آخرین وضعیت پیشرفت پروژه

–         بررسی برنامه و بودجه سال ۲۰۱۲ میلادی

–         بررسی برنامه و بودجه سال ۲۰۱۳ میلادی

–         بررسی چارت سازمانی بازنگری شده ی پروژه

–         تشکیل کمیته فرعی مشترک تعیین میزان سقف (CAPEX JCDS)

سید محمود مرعشی قائم مقام طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در حاشیه برگزاری جلسه اظهار داشت: قرارداد توسعه این میدان به صورت بیع متقابل مابین شرکت مهندسی و توسعه نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت CNPCIچین و NICO ایران با تأیید طرح تجدید نظر شده ی جامع توسعه (RMDP) میدان از تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۱ (۶ Sep,2012) موثر گردیده است.

مهــندس مرعشی توضیح داد: توسعه ی این میدان در ۲ فاز و با هدف تولید  ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز انجام خواهد شد.

 وی افزود: فاز اول با هدف تولید  ۳۲۰ هزار بشکه نفت در روز، ظرف مدت ۵۲ ماه از زمان موثر شدن قرارداد و  فاز دوم با هدف افزایش میزان تولید تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز، طی ۳۵ ماه پس از اتمام فاز اول می باشد.

وی با اشاره به مشترک بودن میدان با کشور همسایه (عراق)، گفت: در مرحله ی تولید زودهنگام از این میدان از سال ۱۳۸۶ تا کنون، روزانه میزان ۵۰ هزار بشکه نفت تولید می شود.

مهندس مرعشی توضیح داد: پروژه های زیرساختی مربوطه از قبیل احداث جاده های اصلی، جاده های دسترسی، کمپ اقامتی و مجموعه اداری و دستگاه زباله سوز انجام شده است، همچنین کانال بتنی به طول ۳۰ کیلومتر جهت جمع آوری زهابهای نیشکر جهت انتقال به منطقه ی امن خارج از محدوده قراردادی در حال احداث می باشد.

مرعشی افزود: مطالعات مهندسی حفاری و مطالعات مهندسی مفهومی سطح الارضی طرح انجام شده است. مطالعات پایه و تهیه اسناد مناقصه سیستم های EPC و کالاهای دیر حمل طرح سطح الارضی در حال انجام می باشد.

وی گفت: با توجه به آلوده بودن منطقه به مین در دوران حماسه ی ۸ سال دفاع مقدس، پاکسازی بخش عظیمی از منطقه انجام شده است و به دلیل افزایـش تعداد چاهها و منیفولدها مطابق طرح تجدید نظر شده ی جامع توسعه (RMDP) میدان در بخش های اضافه شده نیز پاکسازی در حال انجام است.

شایان ذکر است: میدان نفتی آزادگان جنوبی در ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز در حاشیه مرز مشترک با کشور همسایه (عراق) می باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ دی ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۲۹۸۵۴ بازدید