سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

بازدید مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از طرح توسعه میدان گازی کیش

   مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت به منظور بررسی پیشرفت کار طرح توسعه میدان گازی کیش، از این منطقه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس نادر قربانی مدیرعامل شرکت متن در اولین بازدید خود از طرح توسعه میدان گازی کیش که یکی از طرح های در دست اجرای شرکت متن می باشد، از نزدیک در جریان فعالیتهای انجام شده قرار گرفت.

در حاشیه این بازدید مهندس همایون کاظمینی مجری طرح توسعه میدان گازی کیش با اشاره به حجم سرمایه گذاری انجام شده در فاز یک میدان، تسریع در فرآیند انعقاد قرارداد را به مدیر عامل مطرح کرد.

گفتنی است مهندس نادر قربانی ضمن اعلام رضایت از این فرآیند، پس از بازگشت از سفر، کار انعقاد قرارداد و مسائل مربوط به اخذ مجوزهای هیئت مدیره شرکت ملی نفت را با فوریت در دستور کار قرار داد و طی یک برنامه کاری فشرده با امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران پیگیر انعقاد قرارداد شد.

گفتنی است: توسعه میدان گازی کیش از محل منابع داخلی، تحت دو HOA با دو کنسرسیوم شرکت فراب ناردیس و ناموران در فاز یک و خاتم الاوصیا در فاز ۲ و ۳ در حال انجام است.

شایان ذکر است: طبق برنامه، توسعه میدان در ۳ فاز قابل اجراست و از هر فاز یک میلیارد فوت مکعب گاز، قابل استحصال است که با مطالعات پس از حفاری چاه ارزیابی شماره ۴، امکان توسعه در ۵ فاز و مجموعاً به میزان ۵ میلیارد فوت مکعب گاز به طور قطعی قابل استحصال است.

بنابراین گزارش: در حال حاضر پیشرفت HOA میدان در فاز یک، ۲۵ درصد می باشد که با انعقاد قرارداد اصلی، طرح در یک ساختار وزنی جدید قرار می گیرد. حفاری فاز ۱ میدان تا کنون ۷۷ درصد پیشرفت داشته است، همچنین محصور سازی تحصیل اراضی پالایشگاه، خطوط لوله و مهمانسراها، ۱۰۰ درصد انجام شده است.

همچنین مطالعات زیست محیطی فاز ۱، حفاری چاه ارزیابی ۳ و ۴ پایان یافته و مجوز محیط زیست جهت احداث پالایشگاه فاز ۱ اخذ شده است. پروژه های آبگیر و تصفیه خانه آب با پیشرفت ۴۶ درصد، خط لوله ۵۶ اینچ انتقال گاز با پیشرفت ۸۳ درصد، پروژه تصفیه پساب صنعتی و غیر صنعتی پالایشگاه با پیشرفت ۴۶ درصد، احداث جاده اصلی دسترسی به پالایشگاه ۵۱ درصد، آماده سازی زمین پالایشگاه به میزان ۹۶ درصد و محصور سازی کلیه اراضی تحصیل اراضی در کیش و گرزه ۱۰۰ درصد انجام شده است.

از مهمترین فعالیتهایی که به موازات مذاکرات قراردادی فاز ۱، ۲ و ۳ انجام شده است، بازنگری در فرآیندهای پالایشگاه به منظور تطبیق با بحث هدفمندی یارانه ها و بهینه سازی مصرف انرژی می باشد که با فرآیند انتخابی جدید از سوی شرکت متن هزینه های تولید به مبلغ حدود یک میلیارد دلار کاهش می یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دی ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۲۷۹۴۹ بازدید