سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

سومین جلسه «مدیریت مشترک» طرح توسعه میدان نفتی آذر برگزار شد

    سومین جلسه کمیته مدیریت مشترک(JMC) طرح توسعه میدان نفتی آذر از طرح های در دست اجرای شرکت مهندسی و توسعه نفت با حضور اعضای JMC کارفرما و پیمانکار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، محورهای جلسه به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

–         گزارش آخرین وضعیت پیشرفت پروژه

–         برنامه و بودجه سال ۲۰۱۳ میلادی

–         واگذاری انجام مطالعات مخزن به صورتCIHS

–         واگذاری قرارداد ناظران فنی سایت حفاری (Technical Site Supervision) به صورتCIHS

–         تعیین ترکیب اعضای کمیته های فرعی مشترک انتقال تکنولوژی (JTOTS) و کمیته فرعی مشترک فنی(JTSC)

بنا بر این گزارش در حاشیه ی برگزاری این جلسه، مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر توضیح داد: قرارداد توسعه این میدان در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۱۹ بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت O1 و صندوق بازنشستگی نفت به صورت بیع متقابل منعقد شد.

مهندس حمید کریمی با اشاره به مشترک بودن میدان با کشور همسایه (عراق) اظهار داشت: با حفاری ۱۹ حلقه چاه از این میدان ظرف مدت ۵۵ ماه ۶۵ هزار بشکه نفت تولید می شود که نفت و گاز استحصالی از این میدان توسط دو خط لوله به واحد بهره برداری دهلران در فاصله ی ۱۳۰ کیلومتری منتقل خواهد شد.

وی گفت: در مرحله اول تولید زودهنگام ظرف مدت ۳۶ ماه ۳۰ هزار بشکه نفت و در توسعه کامل میدان تا سقف ۶۵ هزار بشکه نفت در روز خواهد رسید.

مجری طرح آذر اظهار داشت: نفت درجای میدان آذر ۲٫۵ میلیارد بشکه نفت با API 32 می باشد.

کریمی گفت: در حال حاضر ۲ دستگاه دکل حفاری در منطقه مستقر شده که یکی از آنها حدود ۱۲۰۰ متر حفاری انجام داده است.

مهندس حمید کریمی توضیح داد: عملیات زیرساختی از قبیل احداث جاده اصلی، جاده های دسترسی و سلر و محل استقرار دکل صورت گرفته و با عنایت به آلوده بودن منطقه به مین در دوران ۸ سال دفاع مقدس پاکسازی و آمایش انجام شده ، همچنین اقدامات لازم برای استقرار و خریداری دکل مخابراتی جهت پوشش مخابراتی و تلفن همراه صورت گرفته است.

وی افزود: با اداره برق منطقه غرب برای تأمین ۲۷ مگاوات، قراردادی جهت توسعه میدان منعقد شده و تا کنون حدود ۷۰ درصد تکمیل شده است.

در پایان مهندس کریمی گفت: توسعه میدان آذر با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری با استفاده از توان داخلی انجام می شود و اظهار امیدواری کرد که پیمانکار در جهت تأمین کالاهای مورد نیاز و تأمین بودجه در زمان مقرر نهایت مساعی را به عمل آورد.

گفتنی است: میدان نفتی آذر در بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق در قسمت جنوب غربی ایلام بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۱ساعت: ۱۰:۱۲۷۰۲ بازدید