سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN
مدير نمونه شركت ملي نفت ايران:

نیروی انسانی؛ بزرگترین سرمایه هر سازمان/ سازمان و کارکنان به درک متقابلی دست یابند

   مسعود فنی پور؛ سرپرست مهندسی طرح های فاز سوم توسعه دارخوین در شرکت مهندسی و توسعه نفت است که در فهرست مدیران نمونه صنعت نفت امسال قرار گرفته است. وی که هم اکنون بیست و دومین سال حضور خود را در شرکت ملی نفت ایران می گذراند، در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار NIOC به تشریح عوامل موفقیت خود پرداخته  است. آنچه در پی آمده، حاصل این گفت و گوست:

آقای مهندس؛ ابتدا در مورد سوابق تحصیلی و کاری خود توضیح دهید.

متولد سال ۱۳۴۱ هستم و فارغ التحصیل دانشکده نفت. مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی شیمی در سال ۱۳۶۴ اخذ کردم و از سال ۱۳۶۹ ، در شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار شدم؛ ھم اکنون نیز حدود چهار سال است در شرکت مهندسی و توسعه نفت مشغول به فعالیت ھستم.

شما به عنوان یکی از مدیران نمونه صنعت نفت برگزیده شده اید؛ چه عواملی را در این موفقیت دخیل می دانید؟

رسیدن به شناختی درست در زمینه اصول صحیح کار و پشتکار، مهم ترین معیارهایی هستند که باید در فعالیت های خود مدنظر قرار دهیم. اگر پشتکار سرلوحه کار قرار گیرد و انسان از پیگیری و فعالیت مستمر برای حصول اهداف کوتاهی نکند، دستیابی به موفقیت آسان می شود. البته در این حوزه، عوامل بسیاری دخیلند.

چه عواملی؟

عمل به ضوابط اداری، رعایت قوانین و الزامات سازمانی، توجه به روال مورد استفاده در کار فنی و رعایت استانداردھا در بعد فنی و غیرفنی از عوامل حائز اھمیت هستند؛ ھمچنین در بعد اجتماعی لازم است مافوق و نفرات تحت سرپرستی وی، ھمواره از بعد روانشناسی و رفتار پسندیده به ارزش های انسانی، اخلاقی و ضوابط اداری پایبند باشند. در خصوص عملکرد خود نیز باید بگویم اگرچه قطعا این انتخاب بر مبنای ارزیابی عملکرد افراد صورت گرفته است، اما به واقع افراد شایسته تر از من در این زمینه بسیارند.

برای افزایش بهره وری نیروی انسانی در صنعت نفت چه پیشنهادی دارید؟

نه در صنعت نفت بلکه در هر سازمان و نهادی، نیروی انسانی، بزرگترین سرمایه به حساب می آید و این امر باید سرلوحه و شعار اصلی ھر سازمانی باشد. سازمان هر چه قدر برای بهبود کیفی نیروی انسانی خود تلاش کنند، موفق تر می شوند و لازمه این موفقیت، تلاش جهت جلب رضایت نیروی انسانی است. سازمان و کارکنان باید درک متقابلی از ھم داشته باشند تا از این رهگذر، مسیر دستیابی به اهداف سازمانی هموار شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۴۴۶۴۲ بازدید