سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN
مدیر عامل شرکت متن اعلام کرد:

با امضای الحاقیه جدید فعالیت مجدد در آزادگان جنوبی شروع شد

   مدیرعامل شرکت متن اظهار داشت: الحاقیه قرارداد میدان نفتی آزادگان جنوبی با چینی ها نهایی و قراداد نافذ شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس نادر قربانی تصریح کرد: در حال حاضر استارت قرارداد اصلی زده شده است و بر این اساس فعالیت ھای گذشته، آورده پیمانکار محسوب می شود اما فعالیت ھای بعدی با امضا و مؤثر شدن این الحاقیه شروع شده است.

وی افزود: در عین حال براساس توافقات قبلی کارھای مربوط به حفاری دو حلقه چاه در آزادگان جنوبی در حال انجام است با توجه به اینکه در آزادگان جنوبی می بایست بیش از ۱۸۰ حلقه چاه حفر شود، علاوه بر ۲ دکلی که قبلا ً فعال بوده اند دکل ھای جدید نیز در حال خریداری هستند که با ۱۰ دکل جدید علاوه بر دو دکل فعلی کار را آغاز خواھیم کرد.

مهندس قربانی گفت: با اجرای توسعه ی این میدان تا کنون، بیش از ۵۰ هزار بشکه نفت در روز از این میدان تولید می شود که با الحاقیه جدید، قرارداد وارد یک چارچوب کلی شد و میزان تولید نفت نسبت به قرارداد قبلی بالا تر رفت.

مدیرعامل متن با بیان اینکه این قرارداد با مشارکت دو طرف ایرانی و چینی به عنوان پیمانکار و تأمین کننده مالی در قالب بیع متقابل اجرایی می شود، افزود: در مطالعاتی که در طول این زمان انجام شد تولید اولیه از نزدیک به ۱۵۰ ھزار بشکه به ۳۲۰ ھزار بشکه در روز افزایش یافت و تلاشمان بر این است در فاز بعد به بیش از ۶۰۰ ھزار بشکه در روز برسد.

وی تصریح کرد: نمی توان گفت قرارداد جدیدی با چینی ها بسته شده است چرا که در مواردی که شرکای قرارداد تغییر می کنند در الحاقیه قرارداد اصلی حل و فصل می شود.

وی در ادامه از پیشرفت بیش از ۵٠ درصدی توسعه ی میدان نفتی آزادگان شمالی خبر داد و گفت: مانند قبل حفاری ھا انجام می شود و قرارداد خرید و بعضی اقلام باقیمانده کارخانه فرآورش آن در حال نهایی شدن است.

وی افزود: پیشرفت فیزیکی آزادگان شمالی از ۵۰ درصد گذشته است و انتظار داریم براساس این قرارداد در یکسال و نیم آینده ۷۵ ھزار بشکه نفت در روز از این میدان به عنوان تولید زود ھنگام تولید شود.

میدان نفتی آزادگان از میادین مشترک با عراق است که در حدود ۱۲۰ کیلومتری اهواز در حاشیه مرز ایران و عراق قرار دارد و یکی از بزرگترین میادین نفتی تازه کشف شده در جهان محسوب می شود و عملاً بزرگترین امید تولید نفت ایران در آینده و پس از کاھش تولید میادین اصلی تولیدکننده نفت در ایران به شمار می رود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ آبان ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۲۲۶۳۰ بازدید