سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN
با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفت:

افتتاح سامانه مدیریت پسماند دستگاه حفاری در آزادگان شمالی

  سامانه مدیریت پسماند دستگاه حفاری خشکی ۲۶۱ در میدان نفتی آزادگان شمالی واقع در استان خوزستان با حضور معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح شد.

بنا بر این گزارش در افتتاح این سامانه، مهندس کرامت بهبهانی مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی با اشاره به اهمیت و موقعیت اجرای این طرح اظهار داشت: با بهره گیری از این سامانه که از پیشرفته ترین شیوه های دفع پساب دستگاه های حفاری در هنگام حفر چاه های نفت و گاز است، آلاینده های زیست محیطی ناشی از کنده های حفاری که روی زمین قرار می گیرد، به صفر خواهد رسید.

مهندس کرامت بهبهانی توضیح داد: در مدیریت پسماند، با به کارگیری تجهیزات و تمهیدات خاص، نخست مایعات که به طور عمده آب است،  کنده ها (جامدات) جدا می شود و پس از تصفیه و حذف مواد شیمیایی بار دیگر در چرخه مصرف قرار می گیرد.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی افزود: در بخش دیگر کنده یا خرده ها  آب گیری و با افزودن یک دسته مواد، فشرده سازی می شود و به شکل بلوک در می آید و با خارج کردن از موقعیت دستگاه حفاری در جای مناسب دفن می شود.

مهندس بهبهانی گفت: با اسیدیته یا جداکردن PH از این بلوک ها، استفاده از آنها در راهسازی، جدول گذاری و فونداسیون ساختمان ها نیز امکان پذیر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تا پیش از به کار گیری سامانه مدیریت پسماند در دستگاه های حفاری، خرده های درون چاه در یک گودال در نزدیک دکل  انباشت و به مرور زمان مایعات آن تبخیر و روی کنده ها پس از پایان کار حفاری خاک ریزی و دفن می شد که این روند، پیامدهای زیست محیطی بر روی اکوسیستم آب، خاک و هوا داشت.

بهبهانی تصریح کرد: میدان نفتی آزادگان در ۱۲۰ کیلومتری اهواز در هورالعظیم واقع شده و در شمار بزرگ ترین میدان های نفتی جهان است.

گفتنی است: مهندس محمدجواد محمدی زاده، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، در ادامه از بخش هایی از تالاب هورالعظیم بازدید نمود و در نشست توجیهی با دست اندرکاران طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شرکت کرد.

در این جلسه فعالیت های شرکت متن در زمینه اجرای طرح ارائه گردید و در تشریح اقدام های زیست محیطی گفته شد: طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی در شمار نخستین طرح ها در صنعت نفت است که قبل از اجرایی شدن، مطالعات زیست محیطی آن انجام شده است.

همچنین ساخت زباله سوز برای امحای زباله های غیرصنعتی، تصفیه فاضلاب با ظرفیت یک هزار و ۲۰۰ متر مکعب در روز، اعمال مدیریت پسماند برای کاهش حجم آلاینده ها از سال ۱۳۸۶ در دستگاه های حفاری مستقر در میدان نفتی آزادگان و ایجاد فضای سبز پیرامون تأسیسات و خطوط لوله جریانی و انتقال نیزاز شمار این فعالیت ها می باشد.

در این نشست، محمدجواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تقدیر از فعالیت های انجام شده و تأکید بر لزوم شتاب بخشی به اجرای طرح اظهار کرد: تالاب هورالعظیم از جمله تالاب های مهم بین المللی و از ذخایر زیست کره است که حفظ و نگهداشت اکوسیستم آن دارای اهمیت بسیار بالایی است.

وی از دست اندرکاران اجرای طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خواست تا ضمن رعایت تمام نکات مورد توافق میان این سازمان و وزارت نفت در بحث مسائل زیست محیطی منطقه، در هم افزایی با کارشناسان این سازمان، نهایت کوشش خود را به کار گیرند تا همسو با پیشبرد اجرای طرح، آسیبی متوجه تالاب نشود.

وی گفت: این تالاب مهم افزون بر جایگاه زیست محیطی از نظر تامین معیشت ساکنان منطقه نیز با اهمیت و لازم است به دقت راهکارهای کارشناساسی زیست محطیی در آن اعمال شود.

گفته می شود تالاب هورالعظیم با وجود ویژگی های منحصر بفرد خود یکی از زیستگاه های مهم پرندگان آبزی و کنار آبزی است و بیش از ۶۰ درصد انواع پرندگان کمیاب در جهان در این تالاب مشاهده می شوند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *