سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

طرح توسعه میدان نفتی یادآوران، طرح مهر ماندگار

بخشی از فاز یک طرح توسعه میدان نفتی یادآوران در قالب طرح مهر ماندگار تا اسفند ماه سال جاری محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، میدان نفتی یادآوران در طرح مهر ماندگار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت و بر اساس این طرح بخشی از فاز یک توسعه این میدان تا اسفند ماه سال جاری محقق می شود.

گفتنی است کل طرح توسعه فاز یک این میدان در مهر ماه سال ۱۳۹۲ عملیاتی می شود.

میدان نفتی یادآوران در سه فاز عملیاتی تعریف شده است که بر اساس طرح توسعه فاز یک میدان، تولید ۸۵ هزار بشکه نفت سنگین در روز  پیش بینی شده است و توسعه فاز دوم و سوم این میدان نفتی به ترتیب تولید ۹۵ هزار بشکه نفت در روز و رسیدن به سقف تولید ۱۸۰ هزار بشکه نفت و تولید ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام در روز و رسیدن به سقف ۳۰۰ هزار بشکه نفت پیش بینی شده است.

در طرح توسعه این میدان، حفر ۵۵ حلقه چاه برای تولید زودهنگام در فاز یک و مجموع ۱۰۰ حلقه چاه در فاز ۲ و مجموع ۱۰۵ حلقه چاه در فاز ۳،‌ احداث تسهیلات سطح الارضی لازم برای جمع آوری، فرآورش و انتقال نفت و گاز تولیدی،‌ تصفیه و تزریق پساب نفتی، تآسیسات فراز آوری با گاز برای تولید از چاه های نفت سنگین و احداث خطوط لوله نفت و گاز پیش بینی شده است این در حالی است که فعالیت های مربوط به حفاری چاه های نفت (طرح زودهنگام) در میدان یادآوران به اتمام رسیده و تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه ای از آن محقق شده است.

میدان نفتی یادآوران در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، در منطقه مرزی ایران و عراق قرار گرفته است که از میادین مشترک با عراق می باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ شهریور ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۲۵۵۹۷ بازدید