سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN
با اتکا به توان فنی و مالی داخلی:

توسعه میدان یاران جنوبی آغاز شد

به گزارش روابط عمومی شرکت متن: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران از آغاز عملیات اجرایی برای تولید نفت از میدان یاران جنوبی خبر داد.

نادر قربانی در گفت و گو با خبرنگار شانا، به دستور وزیر نفت مبنی بر ترک تشریفات مناقصه برای توسعه میادین مشترک اشاره و تصریح کرد: توسعه میدان یاران جنوبی نیز براساس این دستور و با استفاده از توان فنی شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران و منابع مالی داخلی آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه یاران جنوبی بخش غنی از میدان‌های آزادگان جنوبی و یاران شمالی است، پیش‌بینی کرد با توجه به تست چاه‌ها، نزدیک به ۶۰ هزار بشکه نفت از این میدان تولید شود.

قربانی یادآور شد که برای تولید حداقل ۶۰ هزار بشکه نفت از یاران جنوبی باید حدود ۲۲ حلقه چاه در محل میدان حفاری شود که برای این منظور حفاری ۱۲ چاه به ملی حفاری، ۴ حلقه به حفاری شمال، ۴ حلقه به شرکت دانا و دو حلقه به شرکت نفت کاو واگذار شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران فعالیت‌های لازم برای توسعه این میدان را شامل مین‌روبی، ساخت سلر و جاده، دریافت مجوزهای زیست‌محیطی، انجام مشاوره‌های سطح‌الارضی و تحت‌الارضی، ساخت سیل‌بند و خطوط لوله انتقال نفت، احداث تاسیسات توزیع و انتقال برق و ساختمان‌های بهره‌برداری و حفاری دانست.

به گفته او در حال حاضر فعالیت‌های مین‌روبی میدان آغاز شده است و برای انجام باقی فعالیت‌ها نیز تا چند روز آینده قراردادهای مربوطه امضا می‌شود.

همچنین مهندس قربانی تصریح کرد در راستای دستور وزیر محترم نفت مبنی بر توسعه هر چه سریعتراین میدان، بودجه مورد نیاز جهت توسعه یاران جنوبی از محل منابع داخلی به این پروژه اختصاص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد که نفت این میدان برای تصفیه و پالایش به تاسیسات فرآیندی شرکت نفت و گاز اروندان در منطقه جفیر ارسال می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۱ساعت: ۱۱:۰۳۸۷۸ بازدید