سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN
مجری طرح توسعه میدان گازی کیش:

مناقصه ساخت نیروگاه میدان گازی کیش به زودی برگزار می شود

مجری طرح توسعه میدان گازی کیش از برگزاری مناقصه ساخت نیروگاه این طرح در آینده نزدیک خبر داد و گفت: کار تجهیز کارگاه ساخت تاسیسات پالایشگاهی این میدان در بندر آفتاب از هفته گذشته آغاز شده است.

همایون کاظمینی با بیان این که براساس مجوزهای شرکت ملی نفت ایران، اسناد ساخت نیروگاه تهیه شده است، به شانا خبرنگار گفت: طبق اسناد تهیه شده و اعتبارات ساخت نیروگاه، به زودی مناقصه ساخت آن برای تامین برق سه فاز توسعه این میدان برگزار می شود.

وی به موافقتنامه منجر به قرارداد (HOA) امضا شده این طرح در اواخر سال گذشته اشاره و تصریح کرد: طبق این موافقتنامه از اوایل هفته جاری کار تجهیز کارگاه و تکمیل زیرساخت های روزمینی طرح از سوی پیمانکاران آغاز شده است.

کاظمینی موارد مندرج در موافقتنامه فاز یک را شامل ساخت یک واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال گاز خواند و افزود: برای انجام این بخش از کار چند فاینانسور (تامین کننده منابع مالی) شناسایی شده است که ظرف شش ماه آینده با بررسی هایی که انجام می دهیم، از میان آنها یک یا چند فاینانسور را انتخاب می کنیم.

وی یادآور شد: موافقتنامه فاز یک با کنسرسیومی متشکل از شرکت های ناردیس، فراب و ناموران امضا شده و برای توسعه میدان در فاز ۲ و ۳ نیز با قرارگاه خاتم الاوصیا مذاکرات فنی، حقوقی و مالی در حال انجام است.

مجری طرح توسعه میدان گازی کیش درباره آخرین وضعیت حفاری چاه های این میدان نیز اظهار کرد: حفاری چاه های این میدان به دو بخش تقسیم شده که در بخش دوم به نتایج دلخواه رسیده ایم؛ در بخش اول نیز درحال نزدیک شدن به مخزن هستیم که پیش بینی می شود تا اواخر آبان ماه، کار حفاری چاه های آن به اتمام برسد.

کاظمینی برآورد اولیه از ذخایر گاز درجای میدان کیش را بیش از ۶۰ تریلیون فوت مکعب اعلام و پیش بینی کرد که با تکمیل کار حفاری چاه ها این رقم افزایش پیدا کند و میدان توان توسعه تا ۵ فاز را داشته باشد.

به گزارش شانا، چندی پیش مهندس قاسمی، وزیر نفت، نیز در بازدید از میدان گازی کیش بر اهمیت ویژه و استراتژیک این میدان تاکید کرده و گفته بود که این میدان به دلیل موقعیت استراتژیک خود توان تامین گاز مورد نیاز داخل و نیز صادرات به کشورهای منطقه را دارد.

وی با بیان این که حجم قابل ملاحظه ای از ذخایر گاز ایران در این میدان قرار دارد، افزوده بود که توسعه و بهره برداری از این میدان، موجب توسعه بیشتر اقتصاد کشور می شود.

براساس این گزارش، سقف هزینه تخمینی موافقت نامه فاز یک بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیون دلار و مقرر شده است این فاز در ۴۲ ماه اجرایی شود.

با توجه به درآمد سالانه ۳ هزار و ۶۰۰ میلیون دلاری از محل تولیدات حاصل از این طرح، پیش بینی می شود بازگشت سرمایه در مدت زمان کمتر از یک سال صورت گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ تیر ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۵۴۶۵۴ بازدید