سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN
ناجي سعدوني معتقد است:

ارزش اقتصادی ذخایر غرب کارون کمتر از عسلویه نیست

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت می گوید: در آینده ای نزدیک وارد مذاکرات فاز دوم توسعه میدان یادآوران خواهیم شد و پیمانکار توسعه فاز دوم نیز طی حداکثر دوماه آینده مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ناجی سعدونی در مراسم امضای قرارداد احداث نیروگاه غرب کارون که بعدازظهر امروز، یکشنبه (چهارم تیرماه) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت مپنا به امضا رسید، با بیان این مطلب افزود: خوشبختانه تاکنون تکلیف توسعه اغلب میادین منطقه غرب کارون مشخص شده و از آنجا که ارزش اقتصادی  ذخایر این منطقه با عسلویه برابری می کند، شتاب بخشی به پروژه های آن، از اولویت های ماست.

وی با اشاره به پیشرفت مناسب طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، تصریح کرد: حفاری این میدان جلوتر از برنامه است به طوریکه تاکنون حداقل ۱۵ حلقه چاه در این میدان حفاری شده و نهایتا طی یکسال آینده، کار حفاری این میدان به پایان می رسد.

سعدونی افزود: از آنجا که برای توسعه میدان آزادگان شمالی، تولید زودهنگام تعریف نشده بود، قرار است پس از بررسی میزان تولید زودهنگام مورد انتظار از این میدان مشخص شود.

مدیرعامل متن با اشاره به امضای قرارداد احداث نیروگاه غرب کارون با شرکت مپنا، یادآور شد: احداث این نیروگاه، تاثیر شگرفی بر روند توسعه میادین غرب کارون خواهد داشت و امیدواریم اولین برق تولیدی این نیروگاه حداکثر تا ۲۰ ماه آینده، وارد مدار شود.

در عین حال، عباس علی آبادی؛ مدیرعامل شرکت مپنا متذکر شد: در زمان مقرر به تعهدات خود عمل می کنیم و امیدواریم اولین واحد، ظرف ۱۵ ماه آینده به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به توان ۴۹۲ مگاواتی درنظر گرفته شده برای نیروگاه غرب کارون، اظهار داشت: مپنا در این پروژه، از توربین های توسعه یافته با راندمان بالاتر نسبت به توربین های قبلی استفاده می کند تا بتواند نیاز به برق چهار میدان منطقه غرب کارون را تامین کند.

علی آبادی، لزوم تامین سرمایه ۳۵۰ میلیون یورویی این قرارداد را از سوی شرکت مپنا مورد اشاره قرار داد و گفت: از این میزان، ۲۵ درصد از سوی این شرکت و مابقی از طریق تسهیلات بانکی تامین خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، امکان استفاده از نیروگاه خورشیدی برای تامین برق منطقه غرب کارون را ناشدنی توصیف و خاطرنشان کرد: تولید برق با حجم زیاد مورد نظر، از طریق نیروگاه خورشیدی توجیه اقتصادی ندارد ودر چنین پروژه های بزرگی، استفاده از توان واحدهای حرارتی به واحدهای خورشیدی ارجحیت دارد.

گفتنی است موقعیت جغرافیایی پروژه احداث نیروگاه غرب کارون، در ۵۰ کیلومتری غرب اهواز، در جنوب میدان نفتی جفیر و در مجاورت طرح ان.جی.ال ۳۲۰۰ است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ تیر ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۰۲۶۱۳ بازدید