سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیشرفت ۴۰ درصدی MDP دومین قطب گازی خلیج فارس

 مجری طرح توسعه میدان گازی کیش اظهار داشت: تدوین MDP این میدان توسط قرارگاه خاتم الاوصیا تا کنون ۴۰ درصد پیشرفت داشته است  و پس از اتمام نقشه جامع توسعه، قرارداد نهایی توسعه میدان گازی کیش امضا خواهد شد.

 همایون کاظمینی با تأکید بر این که مقدمات فازهای ۲ و ۳ به موازات فاز یک در حال پیگیری است، اظهار امیدواری کرد موافقتنامه این دو فاز و همچنین موافقتنامه منجر به قرارداد (HOA) برای ساخت نیروگاه و خط لوله انتقال گاز این میدان در آینده نزدیک به امضا برسد.

 وی تصریح کرد: مقدمات اولیه کار همچون انتخاب منبع تأمین کالا و تجهیز کارگاه از سوی پیمانکار فاز نخست میدان گازی کیش در حال انجام است.

 مهندس کاظمینی پیش بینی کرد: با حفر چاه شماره ۴، این میدان توانایی توسعه در چند فاز دیگر را داشته باشد که وضعیت حفاری این چاه توصیفی – تعمیری در آینده نزدیک نهایی می شود.

 وی گفت: استفاده از توان ایرانی در ساخت، طراحی و بهره برداری از این میدان با رعایت استاندارد و کیفیت مدنظر وزارت نفت، سرلوحه کار کارفرما و پیمانکار طرح قرار دارد.

 خاطر نشان می شود:  موافقتنامه احداث یک واحد پالایشگاهی و اجرای خطوط انتقال میدان گازی کیش، اسفند ماه سال ۹۰ فی مابین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به عنوان کارفرما به نمایندگی از سوی شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های ناردیس، فراب و ناموران در حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

بنا بر این گزارش موافقتنامه فوق با مدیریت و راهبری شرکت متن و در قالب FINANCE SERVICE CONTTRACT با هدف احداث یک واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال منعقد شده و ارائه خدمات مهندسی به همراه تأمین مالی طرح، به عهده پیمانکاران این طرح است.

 پیش بینی می شود: سقف هزینه تخمینی این قرارداد بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیون دلار باشد و مقرر شده این پروژه در مدت ۴۲ ماه اجرایی شود که با توجه به درآمد سالانه از محل تولیدات حاصل از این طرح، پیش بینی می شود بازگشت سرمایه در مدت زمان کمتر از یک سال صورت گیرد.

 شایان ذکر است: ذخیره میدان گازی کیش حدود ۶۶ تریلیون فوت مکعب و میعانات گازی آن حدود ۵۱۴ میلیون بشکه برآورد می شود که در اعماق ۴ هزار و ۴۰۰ متری در جزیره مرجانی کیش قرار دارد.

 با توجه به مطالعات اولیه احتمال داده می شود روزانه حدود ۳ تا ۵ میلیارد فوت مکعب گاز از میدان گازی کیش تولید شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۷:۲۱۶۶۲ بازدید