سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)

تولید زودهنگام روزانه ۱۶ هزار بشکه نفت از میدان یادآوران

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)  از تولید روزانه ۱۶ هزار بشکه نفت در طرح توسعه میدان نفتی یادآوران خبر داد و گفت: تولید یادآوران با این ظرفیت از دو ماه پیش و در قالب طرح تولید زودهنگام آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت،‌ ناجی سعدونی افزود: برنامه تولید زودهنگام از این میدان با ظرفیت ۲۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده بود که در حال حاضر پس از گذشت ۱۶ ماه، تولید ۱۶ هزار بشکه آن محقق شده است.

وی اظهار داشت: با تحویل قطعه های اصلی، پیش بینی می شود ظرف یکی دو هفته آینده، برنامه تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه ای محقق شود.

طرح توسعه این میدان در سه فاز پیش بینی شده است که هدف از اجرای فاز نخست آن، دستیابی به تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت و در خلال اجرای این فاز، تولید زودهنگام روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت سبک از لایه فهلیان نیز تعریف شده است.

همچنین در فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی یادآوران، حفاری ۱۰۰ حلقه چاه و دستیابی به تولید ۱۸۰ هزار بشکه و در فاز سوم این طرح، حفاری ۱۰۵ حلقه چاه و دستیابی به مجموع تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت سبک و سنگین برنامه ریزی شده است.

شایان ذکر است: این میدان دارای سه لایه اصلی سروک، کژدمی و فهلیان است که نفت لایه فهلیان سبک و نفت لایحه سروک سنگین است. حجم نفت درجای این میدان بیش از ۱۲ میلیارد بشکه برآورد شده است و احتمال افزایش این رقم تا حدود ۳۰ میلیارد بشکه نیز وجود دارد. همچنین گاز همراه نفت این میدان حدود ۱۲٫۵ تریلیون فوت مکعب و مایعات گازی آن حدود ۱.۹ میلیارد بشکه تخمین زده شده است که به ترتیب حدود ۲.۷ تریلیون فوت مکعب گاز و ۳۹۷ میلیون بشکه مایعات گازی آن قابل استحصال است.

 گفتنی است: میدان نفتی یادآوران در۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر و در منطقه مرزی ایران و عراق، از میادین مشترک با کشور عراق می باشد که قرارداد توسعه فاز نخست این میدان به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار در آذر ماه ۱۳۸۶ در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۵:۲۸۷۰۶ بازدید