سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN
با حضور مقام عالی وزارت نفت:

موافقتنامه توسعه فاز دوم مخزن آسماری میدان منصوری امضا شد

موافقتنامه توسعه فاز دوم مخزن آسماری میدان منصوری میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (کارفرما) و شرکت انرژی تدبیر امروز با حضور رستم قاسمی، وزیر نفت امضا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، بر اساس این توافقنامه که در قالب قرارداد EPCF با ترک تشریفات مناقصه بسته شد، تولید نفت به روزانه ۱۵۰ هزار بشکه و تولید گاز روزانه ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فوت مکعب از میدان منصوری افزایش می یابد.

حفر ۱۲ حلقه چاه تولیدی جدید، حفر دو حلقه چاه برای تزریق پساب واحد بهره برداری در آبده مخزن آسماری، احداث تاسیسات جمع آوری، همچنین تراکم و انتقال گازهای همراه تولیدی با ظرفیت حدود ۶۴٫۵ میلیون فوت مکعب در روز، از فعالیت های پیش بینی شده برای اجرای فاز دوم توسعه مخزن آسماری میدان منصوری است.

 احداث یک واحد بهره برداری و نمک زدایی جدید با امکان فرآورش نفت با ۲۰ درصد گاز همراه با ظرفیت تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت، احداث تاسیسات برق رسانی و اقدام های مطالعاتی و آزمایشگاهی برای تکمیل مطالعات روش های بازیافت پیشرفته، از دیگر فعالیت هایی است که برای اجرای فاز دوم توسعه مخزن آسماری میدان منصوری از سوی شرکت انرژی تدببر انجام می شود.

در این توافقنامه زمان تولید زودهنگام از فاز دوم این میدان سال ۱۳۹۲ و تاریخ تکمیل طرح، سال ۱۳۹۵ پیش بینی شده است.

بر اساس این گزارش، میدان نفتی منصوری در ۱۰۰ کیلومتری شمال خلیج فارس و ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز واقع شده است.

این میدان نفتی از سه سازند آسماری، بنگستان و خامی تشکیل شده است که سازند آسماری آن در بخش فوقانی مخزن قرار دارد. بهره برداری از مخزن آسماری منصوری از سال ۱۳۵۳ آغاز شده و تا پایان سال ۱۳۸۲، ۶۰ هزار بشکه در روز از این میدان نفت تولید شده است.

دستیابی به تولید پایدار روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام در فاز نخست توسعه این میدان در مرداد ۱۳۸۶ محقق شد و تا کنون بیش از ۵۶ ماه از آن می گذرد.

هم اکنون تولید نفت حاصل از توسعه فاز اول به حدود ۷۰ میلیون بشکه به ارزش تقریبی ۷ میلیارد دلار رسیده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۱:۵۲۸۳۵ بازدید