سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

سیگار؛ از جمعیت صنعت نفت ایران دور می شود

تفاهنامه همکاری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در زمینه اجرایی کردن پروژه نفس (Naft Algorithm For Aid Stop Smoking) امضا شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز (۲ اردیبهشت) در جلسه شورای معاونان وزرات نفت ,تفاهنامه همکاری میان سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در زمینه اجرای پروژه نفس (Naft Algorithm For Aid Stop Smoking)امضا شد.

در این نشست که با حضور وزیر نفت برگزار شد، محمد جواد کیان؛ مدیرعامل سازمان بهداشت درمان صنعت نفت در مورد اهداف اجرایی پروژه نفس گفت: نفس یک برنامه جامع مشتمل بر استراتژی های کاربردی به منظور پیشگیری و کنترل استعمال محصولات دخانی در شاغلان و اعضای خانواده های آنان است.

کیان برگزاری برنامه های آموزشی فردی و گروهی برای سیگاری های شاغل و خانواده های آنان، ارائه خدمات ترک سیگار به متقاضیان ترک، مشاوره به منظور افزایش انگیزه برای ترک سیگار و اجرای برنامه های تشویقی و ترفیعی را از جمله مواردی برشمرد که به منظور اجرای هر چه بهتر پروژه نفس از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حال پیگیری و اجراست.

کیان اعلام کرد: بر اساس معاینات دوره ای بین کارکنان رسمی صنعت نفت و بر اساس خوداظهاری نیروهای شاغل ۱۵ درصد کارکنان رسمی صنعت نفت را افراد سیگاری تشکیل می دهند که شامل ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر می شود.

وی ادامه داد: با احتساب مصرف ۱۰ نخ سیگار در روز توسط یک فرد سیگاری سالانه ۵ میلیارد تومان هزینه می شود که با احتساب کارکنان غیر رسمی و هزینه درمان آنها چند برابر رقم اعلامی می شود.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت خواهان تشکیل شورای عالی نظارت بر اجرای طرح نفس با همکاری مدیران منابع انسانی شرکت نفت و شرکت های زیر مجموعه شد.

اجرای پروژه مبارزه با مصرف دخانیات نیازمند اجرای فعالیت های فرهنگی است

رستم قاسمی؛ وزیر نفت با بیان اینکه اجرایی شدن این پروژه نیازمند اجرای کار فرهنگی است اظهار امیدواری کرد که مجموعه صنعت نفت به عنوان جمعیت پیشتاز مبارزه با مصرف سیگار بتواند ابتدا این طرح را در صنعت نفت و سپس در کل کشور عملیاتی کند.

وزیر نفت خواهان همکاری روابط عمومی ها و مسولان امور فرهنگی شرکت ها برای اجرایی کردن پروژه نفس در مجموعه های نفتی به ویژه در مناطق مانند پارس جنوبی و مناطق نفتخیز جنوب که تجمع جمعیتی دارد شد و گفت: باید قانونی تصویب شود که بر اساس آن افراد سیگاری به استخدام صنعت نفت در نیایند و یا قرارداد پیمانکاران سیگاری با نفت تمدید نشود ضمن اینکه برای افرادی که سیگار را ترک کرده اند نیز تشویق و ترفیع در نظر گرفته شود.

مقام عالی وزارت نفت تاکید کرد که اجرای فعالیت های فرهنگی و ابزاری برای تمامی کارکنان رسمی و غیر رسمی صنعت نفت با جدیت دنبال شود.

بر اساس این گزارش، این پروژه از سال گذشته به دنبال نیاز به کنترل و کاهش شیوع یکی از ریسک فاکتورهای مهم بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها و با بهره گیری از آخرین تجربیات جهانی و همچنین همکاری کارشناسان فعال در این حوزه به اجرا درآمد.

از ابتدای شروع طرح نفس تا کنون اقداماتی شامل آموزش پزشکان و پرستاران صنعتی به منظور ارتقاء مهارت های خدمات ترک سیگار درمناطق بیست گانه سازمان، آموزش خانواده ها، تهیه و تأمین داروهای مورد نیاز، برنامه ریزی به منظور آموزش دندانپزشکان صنعت نفت، طراحی وب سایت ویژه پروژه، برقراری سیستم ارائه خدمات مشاوره ترک از راه دور و آموزش های اولیه روان شناسان سازمان اجرایی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۲۰۴۸۷ بازدید