سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

شرکت های ایرانی توان ساخت ۸۰ درصد تجهیزات صنعت نفت را دارند

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت می گوید:در حال حاضر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از تجهیزات مورد مصرف در سطح صنعت نفت توسط شرکت های ایرانی تولید می شود و این در حالی است که توان تامین ۸۰ درصد از تجهیزات مصرفی صنعت نفت توسط این شرکت ها وجود دارد.

 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ سیروس تالاری که به همراه صدری افقه مدیرعامل شرکت کالای نفت تهران در جمع خبرنگاران حاضر شده بود  با اعلام این خبر افزود:از میان ۱۱۰۰ شرکت موجود در فهرست تامین کنندگان مجاز صنعت نفت(وندور لیست)  حدود ۶۰۰ شرکت آن عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت هستند ،بر همین اساس ۶۰ درصد توانمندی ساخت داخل در این انجمن متمرکز شده است.

 تالاری معتقد است :در صورت حمایت مسئولان وزارت نفت و اجرایی شدن توافق ها ،طرح های بیشتری به شرکت‌های ایرانی سپرده خواهد شد.

تالاری تصریح می کند:  کیفیت کالاهای ایرانی به مراتب از سازندگان  آسیایی بالاتر است،و به همین دلیل اعتقاد داریم که در صورت اعتماد بیشتر به سازنده داخلی و فراهم‌کردن زمینه‌های تامین مالی  بی تردید شاهد تامین حداکثری کالاهای صنعت نفت توسط سازندگان ایرانی با کیفیت و سرعت مطلوب خواهیم بود.

وی  با اعلام اینکه شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران در آینده به عضویت این انجمن در خواهد آمد یاد آور شد: در صورت ورود مپنا به فهرست اعضای انجمن ؛ توانمندی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و انجمن برق ابی ایران در خدمت توسعه صنعت و اقتصاد کشور در می آید.

 تالاری با اشاره به تصویب منشور توسعه ساخت داخل که براساس آن ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار پروژه توسط سازندگان داخلی اجرا می شود، خاطر نشان کرد: با حمایت وزارت نفت واردات کالاهای فاقد کیفیت مطلوب به صنعت نفت به حداقل کاهش می یابد.

 در ادامه این نشست صدری افقه مدیرعامل شرکت کالای نفت ایران نیز از توقف واردات ۱۵۰ هزار کالای خارجی به نفت خبر داد و گفت:بر اساس تصمیم شرکت ملی نفت ایران آن دسته از ککالاهای ساخت ایران که فاقد مشابه داخلی باشند به صورت تضمینی و در دوره های ۵ تا ۱۰ ساله از سوی شرکت ملی نفت یا شرکت های تابعه خریداری می شود.

وی افزود:در همین راستا و در صورتی که کالایی از سوی چند شرکت ایرانی ساخته شود، همچنان از طریق مناقصه اقدام خواهد شد.

صدری افقه  تصریح کرد:از سال ۱۳۷۰ موضوع ساخت داخل در کشور مورد توجه قرار گرفت، و اکنون با ساخت بیش از ۱۵۰ هزار قلم کالا در کشور، به فضل الهی تامین کالاهای صنعت نفت از مرز بحران گذشته‌ و صنایع نفت و گاز ایران قادرند با اتکا به تولیدات داخلی، به فعالیت خود ادامه دهند.

 افقه با اشاره به برنامه ساخت کالای مورد نیاز صنعت نفت در برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه ۹۸ درصد نیاز تجهیزاتی صنعت نفت توسط سازندگان داخلی تامین شود.

 مدیرعامل کالای نفت همچنین از حل مشکل گشایش اعتبار اسنادی برای شرکت‌های داخلی  خبر داد و تاکید کرد:هم اکنون برای پرداخت به موقع هزینه‌های ساخت، تمام بانک‌های کشور آمادگی گشایش اعتبار اسنادی ریالی را دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۱۹۴۴۱ بازدید