سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

خاک خوزستان همچنان طلای سیاه هدیه می دهد

کشف دو میدان جدید نفت و گاز در جنوب کشور / خاک خوزستان همچنان طلای سیاه هدیه می دهد

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از کشف دو میدان نفت و گاز در یال جنوبی طاقدیس آبتیمور و یال شمالی طاقدیس زیلایی خبر داد.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران  از کشف دو میدان از کشف دو میدان نفت و گاز در یال جنوبی طاقدیس آبتیمور و یال شمالی طاقدیس زیلایی خبر داد و گفت: در یال جنوبی طاقدیس اصلی آبتیمور با حفاری چاه شماره ۵۰، مخزن جدیدی به ابعاد ۳ کیلومتر در ۱۰ کیلومتر کشف شد که ضخامت لایه نفتی آن ۲۰۰ متر است که با توسعه حفاری ها حجم ذخایر آن به طور کامل مشخص خواهد شد.

قلاوند در مورد مخزن کشف شده منطقه زیلایی که در محدوده شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان قرار داد گفت: در یال شمالی طاقدیس زیلایی، ۷ طاقدیس جدید نفتی و گازی کشف شده که وجود نفت و گاز حداقل در ۲ طاقدیس با حفاری چاه های ۱۵ و ۱۶ به اثبات رسیده است که با توسعه حفاری های جدید در آینده، ۵ طاقدیس مجاور یال شمالی این میدان را هم حفاری خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزود: ابعاد این مخازن در حد ۳ کیلومتر در ۸ کیلومتر است و حجم گازی که در آنها وجود دارد معادل ۸۰ میلیارد متر مکعب است

قلاوند در تشریح نحوه کشف دو میدان زیلایی و آبتیمور گفت: پس از انجام عملیات لرزه نگاری بر روی میادین زیلایی و آبتیمور و به دنبال آن تفسیر داده های لرزه ای از سوی کارشناسان متخصص مناطق نفت خیز جنوب در بخش فنی، وجود این طاقدیس های جدید به اثبات رسید.

بر اساس این گزارش، میدان آبتیمور در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب اهواز بین دو میدان مهم نفتی منصوری و اهواز قرار دارد و میدان نفتی زیلایی نیز در ۱۱۵ کیلومتری شمال اهواز واقع است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۱۹۴۰۳ بازدید