سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری در صنعت نفت

وزیر نفت با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار در اجرای پروژه های صنعت نفت سرمایه گذاری شده است گفت: امیدواریم بتوانیم این میزان را در سال جاری به بیش از ۴۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رستم قاسمی؛ وزیر نفت در مراسم گشایش هفدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش برپایی این نمایشگاه را فرصت مغتنمی برشمرد که شرکت های بزرگ داخلی و خارجی، پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ضمن بازدید از دستاوردهای صنعت نفت به تبادل نظر و مذاکره بپردازند.

وزیر نفت با تاکید بر سرعت بخشی به روند اجرای پروژه های صنعت نفت گفت: تولید روزانه یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب گاز، تولید بیش از ۵ میلیون بشکه نفت، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه توان فرآورشی و ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی از جمله اهداف صنعت نفت در طول برنامه پنجم توسعه است.

وزیر نفت با بیان اینکه نقش انرژی و توسعه رشد اقتصاد جهانی بر کسی پوشیده نیست گفت: با تلاش های بسیار زیادی که برای جایگزینی و استفاده در انرژی های نو در دنیا وجود دارد همچنان استفاده از منابع هیدروکربوری نقش اول را در رشد اقتصادی دنیا دارد.

قاسمی ظهار کرد: امروز صنعت نفت در دو مقوله توسعه صنعت و بازار با وجود تحریم های بین المللی از رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی با اشاره به تاثیر مثبت مطالعه طرح تحول در صنعت نفت در سال گذشته در رشد و توسعه روزافزون بخش های مختلف صنعت نفت گفت: با وجود تحریم های بین المللی هم اکنون تمام پروژه های صنعت نفت در بخش بالادستی، میان دستی و پایین دستی فعال هستند و بر اساس برنامه پیش می روند.

وزیر نفت اظهار امیدواری  کرد که در سال ۹۱ بتوان با تصمیم و اراده جدی تر به سمت قطع کامل وابستگی در صنایع نفت و گاز کشور گام برداشت.

وی با اشاره به توانمندی پیمانکاران داخلی در اجرای پروژه های صنعت نفت گفت: توسعه ۱۹ فاز پارس جنوبی به دست پیمانکاران داخلی و ساخت پالایشگاه گازی در پارس جنوبی با ۶۰ درصد پیشرفت در ظرف ۲۱ ماه، گواهی بر توانمندی نیروهای داخلی است ضمن اینکه ساخت پالایشگاه در این مدت زمان و با این درصد پیشرفت رکورد جهانی به شمار می رود .

قاسمی توضیح داد: البته تاکید بر توانمندی نیروهای داخلی به معنی عدم استقبال از حضور شرکت های خارجی در اجرای پروژه های صنعت نفت نیست بلکه از حضور آنها نیز استقبال می کنیم.

مقام عالی وزارت نفت اظهار امیدواری کرد که شرکت های داخلی و خارجی بتوانند به تبادل نظرهای خوبی در اجرای فعالیت های پیش بینی شده در سال ۹۱ برسند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۰۰۳۴۴ بازدید